Književni koktel

Srijeda
20.04.2011.

Senzaciju u SAD-u izazvala je vijest kako su pronađeni dosad nepoznati tekstovi jednog od najutjecajnijih američkih pjesnika 19. stoljeća Walta Whitmana. Tekstovi su pronađeni nakon što je jedan istraživač kopajući po dokumentima iz vremena američkog Građanskog rata (1861-1865) u Nacionalnom arhivu SAD, sasvim slučajno naišao na  gotovo 3.000 pisama i stranica teksta za koje se odmah potom ispostavilo da ih je napisao upravo Whitman, autor poezije gotovo programatske himničnosti koji je utjecao na generacije pjesnika kraja 19. i prve polovice 20. stoljeća.

U pismima, koje je najvećim dijelom napisao dok je radio kao slabo plaćeni činovnik u uredu državnog tužioca, Whitman, čija je zbirka Vlati trave svojim ritmom i upotrebom slobodnog stiha izvršila golem utjecaj na ekspresionistički liriku više desetljeća kasnije,  govori o raznim temama, poput optužbe za izdaju koja je podignuta protiv bivšeg predsjednika Konfederacije Jefferson Davisa, ali i o ratnim zločinima i pojavi fenomena KKK-a. "Whitman je bio u samom središtu vladinih napora da podigne naciju u periodu neposredno nakon Građanskog rata", rekao je Kenneth Price, profesor književnosti na Univerzitetu Nebraska koji je pomogao u identifikaciji pronađenih dokumenata.

***

Jennifer Egan dobitnica je ovogodišnje Pulitzerove nagrade za roman pod nazivom A Visit From the Goon Squad. Kritika je ovaj eksperimentalni roman nazvala nekom vrstom hibrida između Marcela Prousta i televizijske serije The Sopranos. Žiri je roman nazvao "inventivnim istraživanjem odrastanja i starenja u suvremenom digitalnom svijetu, gdje autorica iskazuje iskrenu znatiželju o kulturalnim promjenama koje se zbivaju brzinom svjetlosti".

Inače, za ovaj je roman Egan, koja je rekla kako ju je na njegovo pisanje inspirirao Proustov ciklus U potrazi za izgubljenim vremenom, već dobila nekoliko cijenjenih nagrada među kojima je i nagrada National Book Critics Circle. "Dobivanje Pulitzerove nagrade ipak je nešto posebno i još uvijek mi se činim nezamislivim." Osim Jennifer Egan u umjetničkim kategorijama Pulitzera za poeziju dobila je Kay Ryan za zbirku Najbolje od toga: Izabrane i nove pjesme, a nagradu za kritiku dobio je Sebastian Smee iz Boston Globea "za živo i razigrano pisanje o umjetnosti", dok je Pulitzera za dramu dobio Bruce Norris za Clybourne Park, '"snažno djelo čiji likovi govore na duhovit i razborit način o borbi Amerike sa svojom rasnom i klasnom svijesti’, dok je za djelo s povijesnom tematikom nagrađen Eric Fonera za Vatreno suđenje: Abraham Lincoln i američko ropstvo. Nagrada za životopis pripala je Ronu Chernowu za djelo o ocu nacije Georgeu Washingtonu, Washington: Život.

Za publicistiku je nagrađen Siddhartha Mukherjee za Car svih bolesti: Biografija raka, istraživačko djelo o dugoj povijesti oboljenja koje još uvijek zbunjuje medicinsku znanost.
Pulitzer za glazbu dodijeljen je Zhou Longu za operu Madame White Snake čiji se libreto oslanja na kinesku narodnu priču, a glazbeno predstavlja spoj tradicije Istoka i Zapada. 

***

Godišnji izvještaj o prodavanosti romana u 14 zemalja EU pokazao je da su daleko najprodavaniji romani u 2010. godini bili oni Stiega Larssona. Rezultati istraživanja zapravo su bili sasvim očekivani, pa tako nakon pokojnog švedskog romanopisca sljedeća četiri mjesta na ljestvici čitanosti zauzimaju Stephanie Meyer, autorica teen pop serijala o vampirima Sumrak, Khaled Hosseini, afganistanski pisac čije su knjige Tisuću čudesnih sunaca i Lovac na zmajeve u zadnje vrijeme neprestano na svim top listama, te Dan Brown sa svojim eklektičnim knjižuljcima Da Vincijev kod i Izgubljeni simbol i Carlos Luis Safon, autor knjiga čiji nazivi Igra anđela i Sjenka vjetra već podosta govore o kojoj vrsti tekstova je riječ. Top deset najčitanijih pisaca u Europi zatvaraju Muriel Barbery, autorica Otmjenosti ježa, zatim Paolo Giordano koji je napisao hit knjigu Samoća primarnih brojeva, autor Stupova zemlje Ken Follett, Roberto Saviano koji se proslavio i istovremeno si zagorčao život knjigom o mafiji Gomora te Henning Mankell čije su knjige o inspektoru Kurtu Wallanderu dosad prodane u više od trideset milijuna primjeraka.

***

Izdavačka kuća V.B.Z. i Transparency International Hrvatska u srijedu, 20. travnja (18 sati)  u Velikoj dvorani Novinarskog doma promovirali su knjigu priča: Ispod stola – najljepše antikorupcijske priče. U knjizi su priče inspirirane korupcijom ili o korupciji koje su napisali poznati književnici i književnice Vlado Bulić, Ivica Ðikić, Zoran Ferić, Julijana Matanović, Jurica Pavičić, Edo Popović, Ivana Simić-Bodrožić, Olja Savičević-Ivančević, Tena Štivičić i Ivan Vidić te pet najboljih priča koje su neobjavljivani autori poslali na natječaj.

Na promociji su govorili autori priča i organizatori programa 'Kulturom po korupciji' Transparency Internationala Hrvatska u sklopu kojeg je realiziran i ovaj projekt, kao i predsjednik Hrvatske Ivo Josipović.

Zbirka će od petka, 22. travnja, biti u prodaji na kioscima. 
 

***

I za kraj vijest da dosadašnje brojeve časopisa Sarajevske sveske, koji ove godine slavi desetu obljetnicu postojanja, od sad možete preuzeti i čitati na internetu. Časopis Sarajevske sveske nastao je na inicijativu grupe istaknutih intelektualaca i javnih aktivista iz svih zemalja bivše Jugoslavije, koji su 2001. godine došli na ideju o izdavanju nezavisnog regionalnog časopisa koji će služiti kao forum za dijalog i biti posrednik za doprinos pomirenju na Balkanu i promoviranje vrijednosti međusobne suradnje i razumijevanja. Osim predstavljanja aktualnih društvenih dešavanja u regiji, Sarajevske sveske veliku pažnju posvećuju aktualnim društveno-političkim pitanjima kao što su položaj Balkana u širem kontekstu europske kulture i političke prakse, post-totalitarni nacionalizam, odgovornost intelektualaca u poremećenim društvenim uvijetima, kulturni i politički aspekti tranzicije itd. Za ulazak u arhivu posjetite http://www.sveske.ba/bs/.

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu