Rasknjižje, 7. -13.3.2011.

Nedjelja
06.03.2011.

Noviteti:

Proza:
1. Knjiga o ljetu, Tove Jansson (Naklada Pelago)
Knjiga o ljetu Tove Jansson ubraja se u klasična djela skandinavske književnosti, ponekad u dječje klasike, a ponekad u 'prave' klasike za odrasle. Kao i većina njezina opusa, ova knjiga izmiče svim klasifikacijama, o čemu Philip Pullman piše: "Tove Jansson je bila odličan pisac, pisac kakvih je malo: biće naoko sastavljeno od jednakih dijelova žene, duha prirode, morskog stvora i Moomina, biće čija se svijest istovremeno protezala do onoga što je najdublje univerzalno (njezino razumijevanje životnih procesa i protoka vremena) kao i do najsitnijih detalja vlastitog okruženja (poznati mali otok na kojem je provodila ljeta)."
2. Kraljica puta svile, Agnes Imhof (Naklada Ljevak)
Godina je 803. Arib je još dijete kad po naredbi kalifa Haruna al-Rašida cijelu njezinu obitelj izbrišu s lica zemlje. Ona jedina umakne masakru i bježi, preodjevena u mladića, kroz slane stepe Horasana i prastarim rutama Puta svile. Sve dok se ne zaljubi u zanosna stranca iz daleke Franačke - i time sve stavlja na kocku.

Publicistika:
1. Židovski Zagreb, (AGM)
Zamisao je ovog vodiča provesti sve zainteresirane onim područjima kulture i umjetnosti, arhitekture i privrede kojima su Židovi obilježili Zagreb, ali i pokazati što im je Zagreb značio. Čak i letimični pogled na doba u kojem je židovska zajednica u Zagrebu nastajala, rasla i razvijala se, pomoći će u otkrivanju dubokih tragova koje su Židovi ostavili na ovim prostorima. Nažalost, Drugi svjetski rat zaustavio je taj uzlet, a zbog posljedica Holokausta židovska zajednica u Hrvatskoj gotovo je nestala.
2. Ogledi o ekstazi, Boris Perić (V.B.Z.)
Zbirka tekstova Ogledi o ekstazi zagrebačkog pisca, novinara i prevoditelja Borisa Perića obuhvaća niz eseja što ih je od 2007. naovamo redovito objavljivao u hrvatskom izdanju mjesečnika Playboy. Sukladno autorovoj struci, uvršteni tekstovi sadrže i niz književnih i filozofskih ogleda i promišljanja, što ih uvelike izdvaja iz kategorije tekstova za zabavu i razbibrigu, te im u receptivnom smislu daje i veću trajnost od one što je u pravilu nalaže forma mjesečnika.

Ostalo:
1. 20 dana na Tibetu, Silvestar Kolbas i Dubravka Manola (Ibis grafika)
Autori, Dubravka Manola i Silvestar Kolbas rječju i slikom opisuju Tibet onakvim kako su ga doživjeli tijekom putovanja 2006. godine. Knjiga je koncipirana kao monografija u kojoj nakon kraćeg uvodnog teksta Tibet upoznajemo uglavnom preko fotografija i uz sažete komentare i promišljanja njihova autora.
2. Hey Ho Lets Go – Priča o Ramonesima, Everett True (Profil international)
Unatoč činjenici da su za vrijeme svoje dvadesetdvogodišnje glazbene karijere postigli samo ograničen komercijalni uspjeh, Ramonesi se danas smatraju bendom koji je izvršio presudan utjecaj na punk pokret te okrenuo rock glazbu potpuno novom i drugačijem zvuku, što potvrđuju i njihova mnoga kasnija priznanja.
3. Mrvice o hrani, Branka Sacher (Fraktura)
Jako neobična knjiga. Zabavna, informativna i poučna u isti mah. Zanima li vas npr. jelovnik posljednje večere poslužene na Titanicu? Ili, znate li da se jedna sorta krumpira zove banana, a jedna sorta rajčice da se zove ananas? Ili da su stari Kinezi od svih štapića za jelo najviše cijenili one srebrne? U ovoj knjizi prikupljene 'mrvice o hrani' su upravo to, niz malih, ludih 'začina' našem uobičajenom poznavanju hrane.


Top liste:

Proza:
1. Luka i Vatra života, Salman Rushdie
2. Gradske priče, grupa autora
3. Vođa, Aleksandar Novaković
4. Svatković, Philip Roth
5. Pietà, Darko Desnica
6. Izgubljeni raj, Cees Nooteboom
7. Kod Yvesa, Ivica Prtenjača
8. Suverena čitateljica, Alan Bennett
9. Knjiga o ljetu, Tove Jansson
10. Kafkin prijatelj, Miro Gavran

Publicistika:
1. Feral Tribune 1993-2008, digitalno izdanje
2. Jezik i nacionalizam, Snježana Kordić
3. Ðavao od XII. Do XX. stoljeća, Robert Muchembled
4. Rječnik tijela, Andrea Zlatar
5. U Europi, Geert Mak
6. Kako govoriti o knjigama koje nismo pročitali, Pierre Bayard
7. Projekt Guevara, Gerd Koenen
8. Atlas glasova, Marko Pogačar
9. Treća strana hladnog rata, Tvrtko Jakovina
10. Ogledi o ekstazi, Boris Perić*
(*novi ulaz)

Poezija:
1. Pleši, Modesty, pleši, Darija Žilić
2. 1001 noć - Ljubavna i erotska lirika, Esad (ur.) Duraković
3. Zamoliću te da se iseliš, Raša Kominac Radoslav
4. Savršen metak u stomak, Mehmed Begić
5. Bez detalja, molim, Robert Roklicer
6. Zbogom, fašisti, Marko Tomaš
7. Pucketanja, Branislav Oblučar
8. Vertigo, Branko Maleš
9. Ovo nije bubanj, Dijana Stilinović
10. Južne životinje, Irena Matijašević

Književna događanja:

U ponedjeljak 7.3. u 19:00 sati predstavit će se nova knjiga Zorana Velagića Pisac i autoritet u Knjižnici i čitaonici Bograna Ogrizovića. U utorak u 19:00 sati SF u Booksi, na drugoj tribini raspravlja se o znanstveno fantastičnim ženama. Kulturni četvrtak u Sesvetama ovaj se puta ogrnuo u poeziju, te će se 10.3. u Knjižnici Sesvete pričati o zadnjoj zbirci Roberta Roklicera Nestvarno kao što postoji.

Sve ostale najave koje pristignu pronaći ćete u Servisnima.

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu