Književni koktel

Srijeda
13.10.2010.

Odlični britanski pisac Howard Jacobson, kojeg hrvatski kritičari još nisu otkrili pa su ga u svojim naslovima o Bookeru počastili raznim epitetima nazivajući ga 'slabo poznatim autorom duhovitih romana' dobitnik je najvrjednije nagrade za književnost na engleskom jeziku nagrade Man Booker. Jacobson je doduše s razlogom slabo poznat našoj čitalačkoj publici s obzirom da ga naši izdavači nisu prepoznali kao zanimljiv materijal za prevođenje iako je riječ o jednom od najduhovitijih britanskih pisaca danas koji je, što i nije nebitno, k tome i izvrstan pisac. Neki ga nazivaju 'britanskim Philipom Rothom', dok se on radije naziva 'židovskom verzijom Jane Austen' Na taj način spašene su britanske kladionice koje su se plašile golemih gubitaka koje bi imale da je pobjednikom proglašen veliki favorit za nagradu, Tom McCarthy i njegov roman C, a na što ne bi blagonaklono gledale budući da su im prošle godine milijuni izbijeni iz džepova pobjedom favoritkinje Hilary Mantel. Zanimljivo, iako pomalo uznemirujuće, jest da su se u samo tjedan dana u središtu književne pažnje našle kladionice, budući da se danima prije Nobelove nagrade pričalo o okladama na potencijalne laureate i omjerima koje imaju favoriti. Howard Jacobson je Bookera dobio za komični roman The Finkler Question (Finklerovo pitanje). Ime dobitnika Bookera, jedne od najvažnijih književnih nagrada u svijetu, koja se dodjeljuje piscima na engleskom jeziku iz zemalja Britanskog Commonwealtha, bilo je objavljeno 12. listopada na svečanosti u londonskom Cityju. Predsjednik žirija nagrade Man Booker, pjesnik Sir Andrew Motion objavljujući pobjednika rekao je: "To je vrlo smiješan, a istovremeno vrlo nježan roman". Sam Jacobson je izjavio "Ja već čitav niz godina smišljam riječi koje bih izgovorio kada bih dobio nagradu. I svake godine te riječi su postajale sve manje i manje pristojne, ali sad svima opraštam. Od početka svoje karijere želim dobiti Bookera. Mislim da nisam usamljen u tome među piscima, jer Booker je odlična nagrada. S vremenom sam počeo misliti da ću biti jedan od onih romanopisaca koji nikad neće biti nagrađeni". Uz Jacobsona i Toma McCarthyja, u užem izboru za nagradu bili su Peter Carey, za roman Parrot and Olivier in America, Emma Donoghue za roman Room, Damon Galgut za roman In a Strange Room i Andrea Levy za The Long Song.

***

Britanska spisateljica J.K. Rowling proglašena je najutjecajnijom ženom Velike Britanije, u izboru za dlaku nadmašivši takve veličine kao što su povremena supruga nogometaša Chelsea Ashleya Colea, Cheryl Cole, ali i ženu povremenog nogometaša Davida Bechama Posh Spice Victoriju Beckham. No, da se ne bi mislilo da su samo spisateljice i žene nogometaša među najmoćnijim britanskim ženama tu su još i nekadašnja punk ikona a danas miljenica Carrie Bradshaw i američkog modnog mainstreama - Vivienne Westwood, te supruga premijera i real-life utjelovljenja Državnika novoga kova Davida Camerona, Samantha Cameron. Ovaj izbor, ekvivalent onom američkom kojeg posljednjih tisuću godina osvaja Oprah Winfrey, održan je povodom 100. obljetnice tvrtke National Magazine Company koja objavljuje dvadesetak časopisa u Velikoj Britaniji, čiji su glavni urednici odabrali autoricu Harry Pottera zbog, kako su rekli, njezinih književnih i moralnih kvaliteta. Inače, stanovita kraljica Elizabeta II pala je, ni kriva ni dužna na treće mjesto moćnih britanskih žena, odmah nakon Posh Spice (koja se, prema riječima panela, ponovno izmislila i osmislila kao odlična modna dizajnerica).

***

Za kraj ovog britanskog književnog koktela recimo kako je jedan od najpoznatijih britanskih pisaca posljednjih nekoliko desetljeća, Salman Rushdie, već napisao više od stotinu stranica memoara u kojima opisuje događaje u desetljeću nakon što su iranski dušobrižnici na čelu s ajatolahom Homeinijem izdali fetvu, i tako odriješili svakog bijednika ovog svijeta da dođe glave piscu, a na što će dobri bog zadovoljno kimati glavom. "U ime Boga svemogućeg... Obaviještavam sve muslimane da je autor knjige Sotonski stihovi .... osuđen na smrt. Pozivam sve gorljive muslimane da ga brzo smaknu. Neka vas Bog sve blagoslovi", objavio je 14. veljače 1989. godine odvratni ajatolah Homeini, vrhovni vođa iranske Islamske revolucije. Fetva kojom se zahtjeva egzekucija Salmana Rushdia proglašena je nakon objavljivanja Sotonskih stihova, četvrte Rushdijeve knjige koju su islamski vođe proglasili blasfemičnom. Dobri Ajatolah je fetvu proglasio 1989. godine, nakon čega se Rushdie morao skrivati narednih deset godina pod stalnom policijskom zaštitom. "Moram priznati da sve ide prilično glatko, nisam uznemiren i napet dok pišem o tome, štoviše, prilično se dobro osjećam zbog toga", rekao je Rushdie. Inače, fetva zbog koje se Rushdie i njegova tadašnja supruga, spisateljica Marianne Wiggins morali skrivati u paničnom strahu za goli život, napokon je skinuta tek 1998. godine, kada su iranske vlasti odlučile u sklopu popravljanja narušenih odnosa s Britancima oprostiti grijehe ovom izdajniku vjere. Nakon što su 1998. iranske vlasti objavile da neće pokušati primijeniti fetvu, Rushdie se sve češće pojavljuje u javnosti i to uglavnom u društvu jet-seta na glamuroznim večerama, te ubrzo postaje dijelom britanskog establišmenta, često u društvu poznatih glumica i starleta. No, kako se čovjek ne bi potpuno opustio prošle godine su iranske vlasti upozorile da je osuda na smrt 'još valjana'.

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu