Noviteti:
Proza:
1. Kabulska škola ljepote: Amerikanka odlazi iza vela, Deborah Rodriguez (Algoritam)
Zakoračite u svijet koji će ženskim zapadnjačkim očima zasigurno izgledati kao nesvakidašnji. Sprema se vjenčanje, ugovoreno naravno, no iz prikrajka vreba stravična tajna – nevjesta, tehnički, zapravo nije djevica.
2. 100 zmajeva, Nenad Veličković (Aora)
Omladinski roman pun sunca i smijeha, priča o prvim ljubavima, odrastanju, odgovornosti i prijateljstvu, knjiga bogata raznovrsnim pripovjedačkim postupcima i rješenjima, djelo iznenađujuće drugačije od aktualnih hitova za tinejdžere.
3. Sjajno mjesto za nesreću, Damir Karakaš (Sandorf)
Karakaševa knjiga roman je o novoj Europi i starim odnosima moći, roman s dna Europske unije gdje se imigrantski puk snalazi kako zna: neki na crno rade za dvojicu, neki razmatraju druge, još manje legalne opcije...
4. Trajanovo pravilo, Pavao Pavličić (Mozaik knjiga)
Novi triler Pavla Pavličića svoje polazište nalazi u događajima iz 1971. godine čije se posljedice u životima sudionika i studentskih vođa osjećaju i danas.
5. Otmica, Mark Gimenez (Mozaik knjiga)
Djevojčica je oteta, a obitelj nudi nagradu od dvadeset i pet milijuna dolara da je pronađu prije nego što bude prekasno. Čitatelj otkriva da se iza otmice skriva neobična zavjera koja bi mogla promijeniti tijek američke povijesti.
6. Od kostiju do pepela, Kathy Reichs (Mozaik knjiga)
Temperance Brennan briljantna je i seksipilna forenzična antropologinja kojoj se policija obraća pri rješavanju najtežih slučajeva. Kathy Reichs autorica je bestselera, forenzična antropologinja i producentica Foxove TV hit-serije Kosti.
Poezija:
1. Pola stoljeća poezije Slavka Mihalića, Tea Benčić Rimay (Litteris)
Pedeset godina života poezije najlucidnijeg hrvatskog pjesnika pokušava se tematizirati u pet poglavlja: iscrpnom i literariziranom bibliografijom pjesnika, antologijskim akronološkim izborom od sto pjesama, najvažnijim pregledom kritika...
2. Sjenka na uzici, Vesna Biga (Meandar)
Autorica uspostavlja komunikacijsku nit s izvantjelesnim elementom vlastitosti, s nečim čega se osoba ne može osloboditi, ali često ne ovisi o njezinoj volji, u neku je ruku neuhvaljivo, pa i pararealno.
Publicistika:
1. Posustajanje kulture, Vojislav Mataga (Fraktura)
Autor razmišlja o položaju kulture, intelektualca i književnosti u suvremenome medijskom okružju u vremenu kada su stvari brze i prolazne. Svaki je esej ujedno i mala filozofska rasprava o temi iz naslova.
2. Tesla, portret među maskama, Vladimir Pištalo (Europapress holding) Kombinirajući historiografsku građu i poetsku slikovitost, Pištalo ispisuje lirsku biografiju koja istovremeno funkcionira kao kronika epohe i kao osobna pripovijest o privatnim i javnim usponima i padovima Nikole Tesle.
3. Vlado Maček: Tri razgovora, Zvonimir Berković (Europapress holding)
U tri dramoletska dijaloga Berković oživljava likove svojih protagonista i ponire u prevratno vrijeme tih ratnih godina koje su ostavile svoje tragove sve do danas.
4. Kratka povijest ljudske rase, Michael Cook (Profil)
Na vrlo domišljat, inteligentan i jedinstven način autor istražuje prijelomne trenutke ljudske povijesti koji su oblikovali našu prošlost, sadašnjost, a imat će utjecaja i na našu budućnost.
Top liste:
Proza:
1. Smrt Bunnya Munroa, Nick Cave
2. Muzej nevinosti, Orhan Pamuk
3. Svi mrtvi iste su boje, Boris Vian
4. Čefuri raus!, Goran Vojnović
5. Tračerica, Cecily von Ziegesar*
6. U miso-juhi, Ryu Murakami
7. Hvala ti na uspomenama, Cecilia Ahern
8. Peta avenija br.1, Candace Bushnell
9. Boa u kokošinjcu, Almir Alić*
10. Puhač stakla s Murana, Marina Fiorato
(*novi ulaz)
Publicistika:
1. Hell's Angels, Hunter S. Thompson*
2. Svijet nakon Amerike, Fareed Zakaria
3. Priručnik za prave muškarce - 94 opasne stvari za razmatranje, Robert Twigger
4. Skitač na valovima, Berislav Lončarević*
5. Kritika i istina, Roland Barthes
6. Seks i smrt u japanskoj kulturi - harakiri, jaje, amputacije, Velimir Grgić
7. Zašto ljudi imaju tumore, a koze ih nemaju?, Željko Grabarević, Ivo Rotkvić
8. Pohvala ulici, Rade Jarak
9. Strah od pletenja, Vedrana Rudan
10. Kriza, a poslije?, Jacques Attali
(*novi ulaz)
Poezija:
1. Sjenka na uzici, Vesna Biga*
2. Stvarnice, nemirna površina, Anka Žagar
3. Uhovid, Darko Rundek
4. Jastučić za igle, Sandra Obradović
5. Time Code, Nenad Milošević
6. Sun Tzu na prozorčiću: Čitanka iz nastranih književnosti za prve razrede vojnih, vjerskih i civilnih škola, Predrag Lucić
7. Ne poklanjaj srce divljim stvorovima, Kristina Kegljen
8. Zidne novine, Arsen Dedić
9. Cirkular, Hrvoje Tutek
10. Pjesme galeotkinja, Jasenka Kodrnja
(*novi ulaz)
Književna događanja:
Početak tjedna obilježen je promocijama i tribinama pa tako u ponedjeljak imate priliku svratiti do riječke knjižare Ribook na predstavljanje časopisa Slijepi putnik, a u utorak prisustvovati na Tribini dekonstrukcije posvećenoj razgovoru s Vesnom Bigom u HDP-u ili pak surfati uz Berislava Lončarevića i korice njegove knjige Skitač na valovima u Profile Megastoreu.
Druga nas polovica tjedna vodi na Desničine susrete 2009. s temom Intelektualci i vlast, 1945-1952., koji će se održati na standardnim lokacijama u Zagrebu i Islamu Grčkom od 19. do 20. rujna. Također, 18. rujna počinje ovogodišnja razmjena pisaca između HDP-a i krovnog Kineskog društva pisaca, a u uzvratni posjet stižu Zhang Jian, Yang Xiaomin, Lin Danya, Wang Xiangfu i Zhu Xiangqian. S kineskim piscima se možete družiti čak do 23. rujna na dobro znanoj lokaciji HDP-a, a više o programu svih ovotjednih događanja potražite u našim detaljnim Servisnim informacijama.