Sve se mijenja u životu, Heraklit bi rekao πάντα ῥεῖ (sve teče). Upravo zato iznenađuje kako u tom svijetu vječno protočnog bitka neke stvari uvijek ostaju iste. Jedna od tih nepromjenjivih činjenica života jest i marljivo objavljivanje novih naslova Društva za promicanje književnosti na novim medijima (DPKM), koje je u okviru projekta Besplatne elektroničke knjige objavilo novi naslov, zbirku pjesama Pjesme Svjetlosti i Sjene Tomice Bajsića. Bajsić, pjesnik, prozaik i prevoditelj rođen je u Zagrebu usred revolucije 1968., a poezija mu je prevedena na francuski, engleski, njemački, španjolski, poljski, ruski, slovenski i slovački.
Nakon duge potrage Oprah Winfrey i Sam Mendes, manje poznat kao autor megauspješnog filma American Beauty, a više kao playboy koji je osvojio srca više starleta, glumica i top modela od Flavia Briatorea i Dikana Radeljaka zajedno, pronašli su scenarista koji bi za film trebao adaptirati roman Netherland Josepha O'Neilla. O O'Neillu smo nedavno pisali povodom dobivanja nagrade PEN/Faulkner za knjigu Netherland, koja se bavi vremenom nakon terorističkih napada na Sjedinjene Države 11. rujna 2001., i Amerikancima potpuno stranim i egzotičnim sportom kriketom. Sretni dobitnik i budući scenarist filma bit će Christopher Hampton, inače autor adaptacije poznatog romana Iana McEwana Atonement.
U ponedjeljak, 24. kolovoza, u Dubrovniku je započeo dvotjedni 38. seminar Zagrebačke slavističke škole. U radu seminara sudjelovat će inozemni studenti slavistike i kroatistike, književni prevoditelji i sveučilišni nastavnici kojima je hrvatski jezik i književnost primarni znanstveni interes. Na ovogodišnjem hrvatskom seminaru za strane slaviste sudjelovat će 83 polaznika koji dolaze iz 27 zemalja, a među njima su i polaznici iz Azerbajdžana, Japana, Kine i SAD-a. U nastavnom dijelu programa (predavači su profesori sa zagrebačkog, osječkog i riječkog Filozofskog fakulteta) polaznici će u deset različitih seminara usavršavati svoje znanje hrvatskoga jezika odnosno obrađivati pojedine lingvističke, književne i komparatističke teme te pojedina područja hrvatske povijesti. Studenti će također slušati dva tematska ciklusa predavanja posvećena povijesti hrvatskoga jezika odnosno književnim praksama sedamdesetih godina 20. stoljeća. Posebnim će se predavanjem obilježiti osamdeseta obljetnica smrti dramatičara i pjesnika Iva Vojnovića.
U kulturološkom dijelu programa bit će prikazan ciklus hrvatskoga filma i organiziran posjet dubrovačkim znamenitostima (palača Sponza, dominikanski samostan, ljetnikovac Petra Sorkočevića itd.).
I za kraj žličica politike. Kultivirana Amerika posljednje je desetljeće posramljeno gledala u pod dok su izlazile informacije o čitateljskim sklonostima, odnosno nepostojanju istih, Georga W. Busha. Bushu su dugo spočitavali što ne nosi poneku knjigu makar na godišnji odmor pa je nakon dugog pritiska W. ipak odlučio promijeniti situaciju, nakon čega se pohvalio američkim novinarima legendarnom "I said I was looking for a book to read, Laura said you ought to try Camus. I also read three Shakespeare's." No, doba američkog crvenjenja je prošlo, makar zbog lika i djela vlastitog predsjednika, a Amerikanci sad imaju rafiniranog i obrazovanog vođu koji će kompulzivnim čitanjem u slobodno vrijeme nadoknaditi ne samo Bushevu ignoranciju, već i onu Ronalda Reagana i Dwighta Eisenhowera. Obama, kojeg su paparazzi nedavno uhvatili kako čita Colsona Whiteheada i Josepha O'Neilla, sa sobom je na kratki odmor u Martha's Vineyard ponio čak pet knjiga: Hot, Flat and Crowded Toma Friedmana, John Adams Davida McCullougha, Lush Life Richarda Pricea, Plain Song Kenta Harufa i The Way Home Georgea Pelecanosa.