Kindle je narastao

Ponedjeljak
11.05.2009.

Iako je posljednjih godina trend smanjivanje svih mogućih uređaja koji se koriste u svakodnevnim prilikama, Amazon je preokrenuo čitavu priču. Njegov sada već globalno popularni reader, Kindle, dobio je svoje novo, veliko izdanje. Kindle DX (što će reći de luxe), ima ekran dva i pol puta veći od posljednja dva izdanja ovog uređaja, a koji su bili namijenjeni uglavnom za prikazivanje stranica knjiga. Za razliku od njih, tako barem tvrde iz Amazona, nova verzija Kindlea bit će izuzetno podesna za prikazivanje, a samim tim i čitanje, različitih dokumenata, tekstova većih formata koji, prije svega, uključuju školske udžbenike i literaturu za fakultete, kao i - što je Amazoneu posebno važno - novine. Upravo čitanje novina, odnosno redovni čitatelji novina,  postali su najnovija ciljana skupina. Iz Amazona poručuju kako je novi gadget 'veliki korak prema njihovom snu, društvu bez korištenja papira'. No, pitanje je kako će novi uređaj proći na tržištu, s obzirom da je do sada upravo njegova veličina, odnosno činjenica da je izuzetno sitan i kao takav pogodan za baratanje i nošenje u torbi ili džepu, bila glavni adut ovog uređaja na tržištu. Također, niti činjenica da nova DX verzija košta čak 489 dolara, punih 130 dolara više od zadnjeg modela, ne bi trebala ići u prilog novom Kindleu.

U nastojanju da popularizira aparat, Amazon je potpisao ugovor s New York Timesom, Boston Globeom i Washington Postom prema kojem će u zamjenu za veliki popust pri kupnji Kindlea, korisnici dobiti pravo na dugotrajnu pretplatu na ova tri dnevnika, no to se odnosi samo na područja gdje papirnata izdanja novina nisu dostupna. Inače, Amazon već nudi korisnicima Kindlea pretplatu na čak 37 dnevnika po cijeni od 10 dolara mjesečno. Cijela priča je ugrožena s obzirom da su gotovo sve novine nezadovoljne s raspodjelom novaca, budući da Amazonu ide oko 70 posto prihoda. Treba naglasiti i to da novine na Kindleu nemaju reklame i oglase, što, dakako, izuzetno ljuti mnogobrojne kompanije koje imaju velike ugovore s dnevnim listovima, stoga se očekuje veliki rat oko prava na reklamni prostor na Kindleu. No, ako je jedno ključno područje ono izdavanja novina, drugo polje je Amazonu možda i važnije. Naime, osim novina Amazon cilja i studente, što je i logično imamo li na umu podatak da se čak 80 posto studenata u Americi služi laptopima, te da većinu literature čitaju upravo u digitalnom formatu. Amazonu je jasno kao dan da će, odgoje li studente da budu vjerni korisnici Kindlea, uspjeti u naumu da Kindle učine jednako prisutnim uređajem kao što je mobitel, odnosno da ga pozicioniraju ne samo kao uređaj koji ima legitiman udio u svakodnevnom životu ljudi, već da konačno postane uređaj bez kojeg će naš život postati nezamisliv. 

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu