Dakle, sada znate gdje možete čuti svoje omiljene domaće i strane pisce, a u pauzama uzmite u ruke jednu od korica iz našeg popisa noviteta.
Noviteti:
Proza:
1. Vragolije zločeste curice, Mario Vargas Llosa (Vuković & Runjić)
Nostalgična proza peruanskoga književnog veterana vodi nas u ljeto 1950., prikazujući svijet u kojem pod krinkom općeprihvaćene jednakosti cvate – ženomrstvo. Novi roman jednog od najznamenitijih pripadnika hispanoameričkog booma.
2. Ni Evina ni Adamova, Amélie Nothomb (Vuković & Runjić)
Amélie i Rinri su Belgijanka i Japanac koji se ne zaljubljuju u Rajskom vrtu, nego u Zemlji Izlazećeg Sunca. U ovoj autobiografskoj priči o mladenačkoj ljubavi autoricanam otkriva i vezu Istoka i Zapada te na duhovit i dirljiv način opisuje Japan viđen europskim očima.
3. Livada Crnog Labuda, David Mitchell (Vuković & Runjić)
Autor progovara intimnim tonom frustriranog, senzibilnog mladca Jasona Taylora koji pokušava naći svoj glas kao pjesnik i dobiti pravo glasa za obiteljskim stolom, izboriti svoje mjesto u škvadri i u srcu tamnooke Dawn Madden. A sve se to događa u davno prošlo vrijeme kad je sve bilo drukčije.
4. Sve za ljubav, Dan Jacobson (AGM)
U svome desetom romanu britanski pisac južnoafričkog porijekla pripovijeda priču o ljubavnoj vezi između princeze Louise, kćeri belgijskog kralja Leopolda II. i hrvatskog poručnika u austro-ugarskoj vojsci, Geze Matačića.
5. Terenski rad, Mischa Berlinski (Profil)
Kad mu djevojka dobije posao u Tajlandu, mladi novinar Mischa Berlinski pridruži joj se kaneći uživati što više. No jedne pijane večeri do njega se dokotrlja priča: karizmatična američka antropologinja nađena je mrtva u tajlandskome zatvoru gdje je služila doživotnu kaznu zbog ubojstva.
6. Digitalni snovi, Edmundo Paz Soldan (Sysprint)
Protagonist romana grafički je dizajner koji se prihvatio zadatka da preuredi mračnu prošlost predsjednika Montenegra, ne sluteći da ujedno otvara Pandorinu kutiju vlastite krize identiteta, otuđenja i osamljenosti.
Poezija:
1. Svjetleća tijela, Jakša Fiamengo (Društvo hrvatskih književnika)
Jedan od najistuknutijih suvremenih književnika, kad je u pitanju poezija za skladanje, piše gotovo isključivo s primislima na klape i klapske pjesme.
Publicistika:
1. Bili smo idealisti..., Marija-Vica Balen (Disput)
Memoarska sjećanja dosljedne komunistkinje, ali i ispovjedna proza žrtve poratnih komunističkih obračuna koja pred zamišljenom porotom 'povijesne pravde' želi obraniti smisao svog života – životnu borbu 'stopostotne idealistkinje nošene vizijom o jednom novom, ljepšem društvu slobodnih i ravnopravnih ljudi'.
2. Rođen jednog plavog dana: Moj život između autizma i genijalnosti, Daniel Tammer (Fraktura)
Ovaj iznimno daroviti autist vizualno i osjećajno doživljava brojeve i riječi te zahvaljujući tome s lakoćom obavlja različite matematičke operacije i može naučiti potpuno nepoznat jezik u svega tjedan dana. Njegova su ga dostignuća potaknula da napiše ovu knjigu.
Top liste:
Proza:
1. Školice, Julio Cortázar*
2. Moje je ime nečujno, Isabelle Jarry
3. Uvod u Peru K., Pero Kvesić
4. Pokraj Jedenewa, Kevin Vennemann*
5. Rani dani: Kako smo odrastali uz filmove i televiziju, Goran Tribuson
6. Snježna šuma, Patrick McCabe
7. Udruženje za mravlje igre, Kristijan Vujičić
8. Glamurozni (dvostruki) život Isabel B., Holly McQueen*
9. Knjiga od žena, muškaraca, gradova i rastanaka, Julijana Matanović
10. Povratak kući, Bernhard Schlink
(*novi ulaz)
Publicistika:
1. Odavde do Tralala, Boris Veličan*
2. Moć ukusa, Zbigniew Herbert
3. Nešto kao fleš, Božidar Alajbegović*
4. Numerati, Stephen Baker
5. Život kao igra, Velimir Srića
6. Stotka: Vodič kroz predmete koje svaka žena sa stilom mora imati, Nina Garcia
7. Mala kućna apoteka dr. Housea, Michael Reufsteck, Jochen Stockle
8. U zadnji čas, Igor Mandić
9. Papina djeca: Nova irska elita, David McWilliams
10. Evropska trulež, Mirko Kovač
(*novi ulaz)
Poezija:
1. Među zavađenim narodima, Mile Stojić
2. Južna pošta, putovanje poezijom Latinske Amerike, Tomica Bajsić
3. Na andromeđi, Dominko Blažević
4. Sofija plaštevima mete samoću, Ivana Šojat-Kuči
5. VK biceps, Franjo Nagulov*
6. Tilt, Branko Vasiljević
7. Pjesme galeotkinja, Jasenka Kodrnja
8. Pisma divljem Skitu, Damir Šodan
9. Kratka povijest bolesti, Helena Burić
10. Crna Euridika: Antologija afričkog pjesništva portugalskog jezičnog izraza, Nikica Talan
(*novi ulaz)
Književna događanja:
Kao što smo rekli na početku, ovoga tjedna sve su oči uprte u 6. Zagrebački sajam knjiga koji u goste dovodi brojne inozemne autore kao što su Niccolò Ammaniti, Tom McCarthy, Mischa Berlinski, Attila Bartis i Gilles Leroy, čime se nastavlja tradicija dovođenja poznatih imena na Sajam. Četrdesetak književnih promocija i predstavljanje oko 150 nakladnika, brojke su koje govore dovoljno za sebe. Sajam traje od utorka, 12.svibnja do sljedeće subote, 23.svibnja. Točan raspored programa možete provjeriti ovdje.
U utorak će se u sklopu trećih po redu Dana iberoromanskih jezika i kultura na Sveučilištu u Zadru održati Večer kratke priče, uz jedinstveno gostovanje sljedećih autora: Xandru Fernández, Séchu Sende, Màrius Serra, José Luís Peixoto, Inma Luna. Vrijeme i mjesto događanja: 12. svibnja 2009. – 18h – Arsenal Zadar.
Što se tiče događanja izvan Hrvatske, književnik Tomislav Marijan Bilosnić sudjelovat će na međunarodnom pjesničkom susretu Ilinden od 12. do 17. svibnja 2009. kao gost i član prosudbene komisije za Nagradu Iliden - koje je dobitnik za 2007. godinu - a na poziv Društva na pisatelite na Makedonija. Program gostovanja pročitajte na stranicama Društva hrvatskih književnika.