"Mora rastu u očima" glazbeno je poetski performans koji spaja četiri različite poetike te istražuje mogućnosti glazbe i poezije. Nadahnuti trubadurskom lirikom i slobodnim stihom poetike beat generacije, ulazimo u snoviti kanjon misli, u kojemu ritam i jezik podržavaju snove i vizije.
Promišljajući poeziju kao prostor slobode i kao vozilo za prijevoz ljudi na uzvišenija mjesta.
Služeći se iskustvom teatra, komponiranja jazz, blues i etno glazbe, kantautorskim i izvođačkim vještinama, akteri će u četiri seta izvoditi svoje pjesme međusobno se prateći na raznim instrumentima (gitare, kontrabas, perkusije), a jedan od aktera pisat će pjesme uživo na staroj pisaćoj mašini.
Naglasak je na stvaranju atmosfere spontanosti u ozračju neposredne iskrenosti izričaja različitih poetika koje se međusobno prožimaju i nadopunjuju.
Akteri preformansa su: Matko Abramić, Ivan Kapec, Tomi Novak, Ivan Škrabe
*** ***
MATKO ABRAMIĆ (STIHOMAŠINA) završio je kroatistiku i bohemistiku na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Objavio je četiri zbirke poezije: Ono je samo olujne boje... (2007.), Mala doza samizdata (2017), Segunda dosis (2020) i Reci mi… (Stihomašina) (2021,2023).
Nastupao je na Špancirfestu (Varaždin), Porcijunkulovu (Čakovec), Pantesalijskom pjesničkom festivalu (Larisa, Grčka), na Cest is d’Best, u Noći knjige, Cvjetnjaku Vrbana (Zagreb), na Street artu Poreč te na mnogim drugim manifestacijama u Hrvatskoj i regiji gdje izvodi performanse Reci mi riječ i napisat ću ti pjesmu na kojima prolaznicima piše pjesme na staroj pisaćoj mašini. Kao nastavak na poetski performans „Reci mi riječ napisat ću ti pjesmu“ nastao je koncept / projekt Artefakt , pisanje pjesama na mašini oplemenjeno je glazbenom pratnjom / improvizacijom.
Artefakt je nastupao na Festivalu uličnih svirača Novi Sad, Špancirfestu, Reart festivalu u Osijeku, Tam-Tam festivalu na Hvaru, na Porcijunkulovu i drugdje u raznim formacijama s iskusnim glazbenicima (Benjamin Lamza, Juraj Geci, Toni Tkalec, Zoran Piberčnik, Fran Nikolić, Marijan Gašparović, Nikola Kahriman).
Zajedno s Michaelom Reedom (Mitjom Smiljanićem) Abramić je napisao, producirao i režirao kratki igrani film Edgar (2020.)koji je prikazan na nekoliko europskih festivala kratkog igranog filma.
Živi na potezu Varaždin-Zagreb i radi kao književni urednik.
BIBLIOGRAFIJA:
Origami orgije u: Zarez, godište VII., broj 153, 2005. (izbor pjesama)
Noć kratkih rukava u: Vijenac, broj 297 - 299, 2005. (izbor pjesama)
Ono je samo olujne boje..., Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Klub studenata
Filozofskog fakulteta, Zagreb, 2007. (zbirka pjesama)
Poezija u: Balkan Express 2 (2009.), Klub studenata južne slavistike Filozofskog
fakulteta, Zagreb, 2009. (izbor pjesama)
Varaždinski književni zbornik 2014. (Svezak XVII.), Varaždinsko književno društvo,
Varaždin, 2014. (nekoliko pjesama)
Aritmia, zbirka poezije mladih autora, Tiva tiskara, Varaždin, 2015. (izbor pjesama)
Zvijezde su na svim stranama ulice u: Kolo 4, 2015., Matica hrvatska, 2016. (izbor pjesama)
Mala doza samizdata, vlastita naklada, Printicon j.d.o.o., 2017. (zbirka pjesama, samizdat)
Haddy Njie i Lisa Aisato: Tebi već se sniva. Laku noć za cijelu godinu, Hibou publishing,
2020. (slikovnica, prijevod s engleskoga zajedno sa Zoranom Jančić)
Segunda dosis, vlastita naklada,2020. (višejezična zbirka pjesama, samizdat)
Reci mi… (Stihomašina), Sandorf, 2021. (zbirka pjesama)
Pjesme u: Republika, broj 7 / 8, 2022. (izbor pjesama)
Gradovi na cesti u : Književna riječ, broj 1 / 2 , 2023. (ulomak iz neobjavljenog romana)
Reci mi… (Stihomašina), Sandorf, 2023, drugo izdanje. (zbirka pjesama)
*** ** ***
IVAN KAPEC (Zagreb, 1970.), klasični filolog, jazz gitarist i kompozitor, završio je Srednju glazbenu školu “Vatroslav Lisinski” u Zagrebu, a diplomirao na Filozofskom fakultetu također u Zagrebu (2000.) latinski jezik s književnošću i grčki jezik s književnošću. Od 2009. zaposlen je u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu na odjelu Zbirka rukopisa i starih knjiga. Surađivao je i s Institutom za filozofiju u Zagrebu od 1998. do 2004. na projektima Renesansni pojam znanosti i Renesansne peripatetičke polemike te Temeljni problemi renesansnog novoplatonizma i hrvatski renesansni filozofi. Prevodi na hrvatski starije hrvatske filozofe Pavla Skalića, Frana Petrića, Ruđera Boškovića i dr. Surađivao je i s nakladničkom kućom MD kao konzultant u ediciji Nova izdanja za područja klasične književnosti te na festivalu Europske kratke priče.
Od 2009. do 2015. bio je član uredništva časopisa Quorum gdje je uređivao tematski blok o glazbi. Upravo završava prijevode djela Ruđera Boškovića De maris aestu i Musicae Compendium Renea Descartesa.
Kao jazz glazbenik i skladatelj, objavio je desetak hvaljenih albuma, među ostalima kao Ivan Kapec Trio, kultne Lancun i Bava (Dancing Bear, 2001. i 2003.), te nedavne Ivan Kapec 5tet: Crta – Nota bene (Zona Muzika,2020.) i kantautorski Aligatori (Croatia Records,2023.).
U sklopu književnog festivala, 13.Stiha u regiji, u lipnju je promovirana zbirka poezije „Život u modrozelenoj aleji“ (Hrvatsko društvo pisaca, 2024.)
*** ** ***
TOMI NOVAK (električni bas, kontrabas, gitara). Rođen 1980. godine.
Nastupao i snimao s različitim glazbenim sastavima na festivalima u zemlji i inozemstvu. Svira električni bas i kontrabas te gitaru. Pohađao radionice akustične gitare na poziv Woody Manna (2002-2004) u Amsterdamu (Nizozemska); International Guitar Seminars workshop sa Woody Mann, Bob Brozman, John Cephas i Rene Worst (kontrabas) na Columbia Univerzitetu, New York 2005., zatim blues radionica u Engleskoj (Tothnes) 2006. i Mađarska (Revulop) 2007., te etno radionice u Grožnjanu 2009. i Švedskoj, Rattvik 2010., Francuska (Paris) 2011.
Radio muziku za dvije predstave modernog baleta praizvedene u HNK u ciklusu predstava modernog baleta „Koreolabos“, koreografkinje i balerine Barbare Novković – Novak, komade pod nazivom „Stvarnosti“ i „No.7“.
Izabran za najboljeg blues gitaristu 1st CBC-A (Croatian Blues Challenge) 2009., a 2010.godine nominiran za nagradu Status (najbolji gitarist).
2012. godine je diplomirao na studiju filozofije i religijske kulture na Hrvatskim studijima - „FFDI“ - s odličnim uspjehom na temu „Nietzsche i Wagner“.
2022. producira singl „Stranac“ kantautora Ivana Škrabea te svira klavijature.
Pjesme su mu objavljene 2023.godine u časopisu Poezija, a neke je čitao u varaždinskom HNK-u, u sklopu književnog festivala Stih u regiji, 2024. godine.
Zajedno sa Damirom Šodanom, izvodi Šodanove prepjeve Leonarda Cohena na hrvatskom jeziku te ga prati na kontrabasu.
Sa glazbenikom Lukom Žužićem sudjeluje kao glazbena pratnja u nagrađenoj predstavi „Final act/Posljednji čin“ (nagrada „Zlatko Košta“, 2.festival monodrame u Zadru, 2024.), autorice i glumice Lucije Barišić. 2024. sudjeluje na međunarodno hvaljenom albumu blues benda Sunnysiders.
Objavljuje autorske jazz singlove u sklopu autorskog Tomi Novak Solarship jazz banda.
*** ** ***
IVAN ŠKRABE (rođen 1984.), formativne godine provodi u Jastrebarskom. Osim u rodnom mjestu, školovao se, radio i živio u Zagrebu, Firenzi, na otoku Ižu. Završio preddiplomski studij filozofije i religijskih znanosti na Fakultetu filozofije i religijskih znanosti u Zagrebu (FFRI).
Godine 2010. Samoizdaje EP "2010.", da bi tek 2018. godine objavio prvi studijski mini album, EP "Dodirom slobode" u izdanju Mast produkcije kojeg je, u Škofjoj Loki u jednom vikendu, bez dodatnih ukrašavanja, snimio i producirao slovenski glazbenik Dejan Lapanja, a na pjesmi „Napustite gradove“ prateći glas pjeva slovenska glazbenica Katarina Juvančič.
O Škrabeu piše britanski publicist Eddie Cooney u eklektičnom glazbenom magazinu „R2 Rock’n’Reel“. Jedan je od aktera dokumentarnog filma „Music Is A Universal Language/Glazba je univerzalni jezik“ te se pojavljuje u „Rezervnoj kulturi“, glazbenoj kronici književnika i kantautora Miloša Zupca, koji između ostalog piše o Ivanu: „Njegov glas je opojno sugestivan, njegova gitara plemenski mantrična. I prvi put – ovaj pjesnik transcendentog iskustva dopustio je da njegova pjesma bude profesionalno snimateljski tretirana i sačuvana. Samo u tom dopuštenju, a kamoli u pjesmama za pamćenje, sadržana je važnost ovog albuma za cjelokupnu hrvatsku i regionalnu produkciju.“
Godine 2020. na albumu „Hazarske“, u izvedbi kantautora i književnika Miloša Zupca i glazbenika Milovana Đuđića, nalazi se Škrabeova pjesma „Stiglo je doba“.
2022. samoizdaje singl „Stranac“ sa Tomijem Novakom na klavijaturama.
Za album kolektiva Novih Odmetnika – „Iznad tame (Pjesme za Viktora Haru)“, Kultuni centar Vojvodine, Novi Sad, 2023., uglazbio je pjesmu „Crveno i crno“ pjesnika Mehmeda Begića.
2023. časopis „Poezija“ objavljuje pojedine Ivanove pjesme, a 2024. poemu „Objava sna“
izvodi u sklopu 13.Stiha u regiji (HNK, Varaždin).
S Ivanom Glasnovićem, Brunom Vorbergerom i Tomijem Novakom radi na prvom dugosvirajućem albumu.
Ovaj koncert sufinancirao je HDS ZAMP (BTL natječaj za stimulaciju glazbenih manifestacija i glazbenog stvaralaštva s područja popularne glazbe iz fonda sredstava prikupljenih od naknada za prazne medije u 2024. godini).
Škrabica pruža publici jedan drugačiji pogled na glazbenike kao multitalentirane umjetnike, autorice i stvaraoce.
Glavna svrha ovog programa jest da osigura prostor za nastup te svu tehničku i promocijsku podršku kantautorima/cama koji po svom glazbenom izričaju i načinu rada pripadaju nezavisnoj glazbenoj sceni, a njihova glazba predstavlja otklon od dominantnih trendova. Program su pokrenuli prije 10 godina renomirani kantautori Ante Perković, Nina Romić i Luka Belani. Od 2012. do početka 2016. godine vodio ga je blues glazbenik Adam Semijalac (umjetničkog imena Bebe' Na Vole'), potom pisac i glazbeni kritičar Andrija Škare. Andriju su u vođenju naslijedile novinarke, glazbene entuzijastice Ivana Krešić i Valentina Sertić, a zatim je Škrabicu uređivao glazbeni urednik i povjesničar Matej Ivušić, a od njega je uređivanje preuzela Marija Krstanović. Sada Škrabicu uređuje Booksin tim uz veliku pomoć naših prijatelja, velikih glazebnih znalaca. Na njoj je sudjelovalo preko dvije stotine glazbenika, a vremenom se oko nje okupila zajednica nezavisnih glazbenika koji se međusobno podržavaju dolaskom na koncerte i pomaganjem u promociji nastupa.
Program je besplatan, a među publikom se skupljaju dobrovoljni prilozi kao novčana podrška za umjetnike pa od tud i ime programa: Škrabica. Od 2017. godine, svakog lipnja sjećamo se prerano otišlog umjetnika, glazbenika i pisca Ante Perkovića, Booksinog prijatelja i prvog urednika Škrabice te njegov život i stvaralaštvo slavimo na koncertu pod nazivom Škrabica za Antu.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.
Booksa u 2024. slavi velikih 20 godina! Kako svi mi volimo okrugle obljetnice, neki od vas vjerojatno će se sjetiti našeg 10. rođendana, koji smo (pro)slavili crowdfunding kampanjom i velikim završnim tulumom.
Za ovaj, 20. rođendan tulumarit ćemo cijelu godinu jer – zašto ne?!