Page arrow
Web banner 3 korekcijaBanner mobile 3 korekcija
22.11.2022. u 19:00 @ Booksa

Predstavljanje projekta 'Kodirani prostori'

Large 5 kolekcija sudac Fotografija: Otvorenje izložbe "At the Moment", 1971. Frankopanska 2a, izlagački prostor Haustor. Autor fotografija: Enes Midžić. Izvor fotografije: Kolekcija Marinko Sudac, https://avantgarde-museum.com/hr/museum/kolekcija/umjetnici/at-the-moment~pe5723/.
Utorak
15.11.2022.

U Booksi će se odviti predstavljanje publikacije i službeno pokretanje mrežne stranice projekta Kodirani prostori. Istraživački i umjetnički projekt u središte postavlja markiranje gotovo zaboravljenih izlagačkih prostora ključnih za formiranje suvremenih umjetničkih paradigmi. Budući da istaknuti prostori nisu više u nekadašnjoj funkciji, cilj je istraživanja ukazati na njihov značaj te ih ponovno ucrtati na mapu grada Zagreba. Primarno je riječ o nekadašnjem prostoru Galerije suvremene umjetnosti (Trg Katarine Zrinske 2), izlagačkom prostoru Haustor (Frankopanska ulica 2a), prostoru Radne zajednice umjetnika Podroom (Mesnička ulica 12) te prostoru Galerije Proširenih medija (Trg Ante Starčevića 6).

Naziv projekta Kodirani prostori odnosi se na semiotičko, ali i sociološko shvaćanje prostora kao fizičkih struktura koje nisu prazne, već u sebi nose upisane sadržaje, tekstove ili kodove koji čine određeno mjesto. Pojam koda se također odnosi na QR kodove koji su dostupni na spomen pločicama postavljenim na istraženim lokacijama, a svaki ga posjetitelj ili prolaznik može skenirati mobitelom i time pristupiti web portalu projekta.

Cilj projekta je, razgovarajući s ključnim akterima/icama tadašnje umjetničke scene, rekonstruirati okolnosti i problematike koje su iznjedrile suvremenu umjetničku scenu s naglaskom na temu prostora, nezavisnog i kolektivnog djelovanja, aktivizma i institucionalne kritike. Iako su podaci o tim prostorima zabilježeni u literaturi, nerijetko se isti podaci ponavljaju te ne donose nove informacije i spoznaje. Iz tog razloga se ponajviše bavimo pitanjima društvenog sjećanja, osobnih narativa i urbane antropologije koristeći metode i tehnike humanističkih znanosti.

Ta građa prikupljena je pomoću strukturiranih i polustrukturiranih intervjua provedenih s umjetnicima, kustosima i drugim akterima tadašnje umjetničke scene, a razgovoru povodom predstavljanja projekta pridružit će se umjetnik Boris Cvjetanović, umjetnica Vlasta Delimar te kustos i voditelj Instituta Tomislav Gotovac Darko Šimičić.

 

Umjetničko-istraživački projekt sufinanciran je sredstvima Grada Zagreba i Ministarstva kulture i medija RH te proveden pod vodstvom vizualne umjetnice Jelene Petric uz suradnju kulturnih antropologinja i povjesničarki umjetnosti Maje Flajsig i Sare Mikelić, povjesničarke umjetnosti Tene Starčević, vizualne umjetnice Jelene Kovačev, dizajnerice Sarah Baron Brljević i programera Nikole Greinera.

Ostali programi

Otkad je Booksa otvorila svoja vrata u siječnju 2004. godine u gostima su nam bile brojne organizacije, umjetnice, izvođači, održale su se stotine tribina, razgovora, okruglih stolova, diskusija, predstavljanja... Mnogo je ljudi koji rade vrlo zanimljive i kvalitetne stvari, ali nemaju svoj prostor gdje bi ih mogli predstaviti i tu na scenu upadamo mi. Možemo besplatno ustupiti prostor, tehniku kojom raspolažemo i pomoć u promociji događanja. No kako je upita jako, jako puno, ne možemo nikako udovoljiti svima, a ima li, ili nema slobodnih termina i kada, saznat ćete ako nam šibnete mail.

20 godina Bookse, 20 godina književnosti na drugačiji način!

Booksa u 2024. slavi velikih 20 godina! Kako svi mi volimo okrugle obljetnice, neki od vas vjerojatno će se sjetiti našeg 10. rođendana, koji smo (pro)slavili crowdfunding kampanjom1 i velikim završnim tulumom.

Za ovaj, 20. rođendan tulumarit ćemo cijelu godinu jer – zašto ne?!

Large miki solus bup 2

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu