28.05.2025. u 20:00 @ Booksa

Književnost čita znanost, znanost čita književnost: Klasa, rasa, eksploatacija

Četvrtak
24.04.2025.

Na novoj tribini Književnost čita znanost, znanost čita književnost bavimo se sjajnim romanom Mi, preživjeli (Fraktura, 2024.) Tash Awa, u prijevodu Lade Silađin. Ovaj roman suočava nas s problemima današnjeg društva, od nepremostivih klasnih razlika do migracija te pozicije migranata i stranih radnika. Imajući na umu kako je to i sadašnjica u Hrvatskoj, na ovoj ćemo tribini propitati i rasizam, i našu netrpeljivost, prava migranata i stranih radnika te ono što možemo zaista nazvati modernim ropstvom. Od nehumanih radnih uvjeta, do eksploatacije kojoj se ne nazire kraj, pitamo se možemo li i kako utjecati na to, možemo li kao društvo ići prema naprijed ukoliko se društveni napredak temelji na dehumanizaciji i ekspolataciji drugih. 
Sugovornici na ovoj tribinu su nam novinar, pisac i kritičar Srđan Sandić te aktivistkinja i spisateljica Luiza Bouharaoua.

Razgovor moderira spisateljica i aktivistkinja Monika Herceg.

O romanu: "Ah Hock običan je čovjek, teško radi da bi preživio. Rođen je i odrastao u malenom ribarskom selu u Maleziji koje se ubrzano, kao i cijela država, modernizira. Zanimaju ga mir i stabilnost, ali što je nagnalo običnog skromnog čovjeka da ubije migranta iz Bangladeša i tako upropasti vlastiti život? Kada mu na vrata pokuca mlada novinarka, odlučna pronaći odgovor na pitanje zašto je hladnokrvno usmrtio čovjeka, on je napokon spreman ispričati svoju priču. Motiv ubojstva nejasan je i njemu samom. U nizu intervjua pred nama se odmotava njegova životna priča, zahvaljujući kojoj počinjemo razumijevati sustave moći, rase i klase u zemlji gdje se uspjeh obećava svima. Mi, preživjeli šokantno je iskren roman, razornih prikaza egzistencijalne nemoći koje možemo usporediti s Camusom ili Houellebecqom. Kroz Ah Hockovu ispovijed Tash Aw otkriva nam mračne strane urbanizacije i globalizacije i precizno daje dijagnozu malajskog društva suočenog s klimatskim promjenama i klasnim razlikama."

Događaj se odvija u sklopu projekta tribina Književnost čita znanost, znanost čita književnost Hrvatskog PEN centra te uz potporu Grada Zagreba i Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske.

Program udruge Kulturtreger podupiru Grad Zagreb, Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske i Zaklada Kultura nova.

Ostali programi

Otkad je Booksa otvorila svoja vrata u siječnju 2004. godine u gostima su nam bile brojne organizacije, umjetnice, izvođači, održale su se stotine tribina, razgovora, okruglih stolova, diskusija, predstavljanja... Mnogo je ljudi koji rade vrlo zanimljive i kvalitetne stvari, ali nemaju svoj prostor gdje bi ih mogli predstaviti i tu na scenu upadamo mi. Možemo besplatno ustupiti prostor, tehniku kojom raspolažemo i pomoć u promociji događanja. No kako je upita jako, jako puno, ne možemo nikako udovoljiti svima, a ima li, ili nema slobodnih termina i kada, saznat ćete ako nam šibnete mail.

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu