Zadnju večer ovogodišnje Revije otvorit će Jürgen Rooste koji za život zarađuje kao učitelj, novinar, urednik, organizator pjesničkih večeri i festivala u Estoniji. Objavio je 14 knjiga poezije i za njih osvojio više nagrada. Svoj unutarnji pjesnički jezik naučio je manje od "pravih pjesnika", a više od Elvisa Presleya, Johna Lennona, Jima Morrisona, Johna Lydona, Björk, Davida Bowieja, Freddija Mercuryja, braće Gallagher i mnogih drugih muzičara. Triin Soomets estonska je pjesnikinja koja je objavila 12 zbirki poezije i za njih dobila gotovo isti toliki broj nagrada u raznim zemljama. Pjesme su joj objavljene na njemačkom, engleskom, nizozemskom, francuskom, slovenskom, finskom, albanskom, hindskom i mnogim drugim jezicima. Sergej Timofejev član je kreativnog kolektiva Orbita kojeg čine ruski pjesnici i umjetnici iz Latvije. Uz to je novinar s adresom u Rigi, prevoditelj i DJ. U poeziju uvodi brojne formalne inovacije kroz eksperimente s glazbom, umjetničkim instalacijama, performansom, videom i računalnim igrama, što mu je u domovini donijelo jako veliku popularnost. I ova večer i cijela Revija malih književnosti završit će s litvanskom romanisticom Undinė Radzevičiutė. Za roman Ribe i zmajevi Undinė je dobila nagradu za književnost Europske komisije na ovogodišnjem londonskom sajmu knjiga. U kontekstu litvanske književnosti taj je roman i stilski i sadržajno sasvim drugačiji: govori o kršćanskoj slikarskoj misiji u Kini, a paralelno opisuje povijest jedne obitelji iz Vilniusa.
Više o ovogodišnjoj Reviji možete saznati ovdje, a tu je i Facebook događanje - lajkajte, šerajte, atendajte pa nam onda i dođite u petak.
Svi ste pozvani!
Festival Revija malih književnosti održava se krajem svake godine u Booksi. Gošće i gosti Revije u svojim su zemljama dobro poznati i uspješni kod publike i kritike, dok su u Hrvatskoj još neobjavljeni. U prvoj dekadi postojanja Revija je ugostila mlade književne snage iz svih zemalja regije (Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Crna Gora, Grčka, Kosovo, Makedonija, Rumunjska, Slovenija, Srbija). 2015. Revija je okrenula pramac u smjeru sjevera i predstavila autore i autorice iz Latvije, Litve i Estonije, a 2016. u gostima su nam bile njihove kolegice i kolege iz zemalja Beneluxa. Sljedeće tri godine putovali smo na jug i upoznali autore Levanta, Magreba i Egipta. Potom su na red došle književnosti zemalja Polarnog kruga, a 2021. Revija se 'vratila' kući, fokusirajući se na domaću književnost kao malu.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.