Povod razgovoru Branka Čegeca s Miroslavom Mićanovićem je novi pjesnički rukopis, povod za govor i dijalog o poeziji, stanju stvari, jeziku, poetici i poetikama, putovanju i pisanju, čitanju i nestanku jednog svijeta, ili svjetova u kojima smo i o kojima smo pisali i čitali. Ali to ne bi trebalo biti sve, jer „poezija na živo" živi od svoje nedokučivosti, zapreka, iznenađenja i radosti. Ili bi barem tako moglo biti!
Uvodna posveta rukopisa knjige pjesama Branka Čegeca Uspon i pad koševskog brda / Sarajevo za prolaznike „za njih i ostale" diskretna je uputa za čitanje i kretanje prostorom knjige, njezinom rubnošću, posveta kojom se čitatelju postavlja pitanje: tko su oni (vidljivi) i tko su ostali? Razlomljenost i podvojenost, razvlaštenost i siromaštvo, samo su neka od mnogih mjesta i dionica koje upućuju na dvojnost rukopisa, suprotstavljenost ili iznevjereni kronološki slijed u onome što se događa između uspona i pada?
Daleko od olakih rješenja, poezija Branka Čegeca zadire u ono što se u neposrednim pojedinačnim prizorima, susretima, razgovorima, sagledavanjima tek sluti ili traje između ljeta i zime: izravno, žestoko, grafički intezivno, značenjski izazovno.
Razgovor o novom rukopisu Branka Čegeca poticajan je povod za provjeru vlastitog jezika, povod za razgovor o svjetlu i mraku naše svakodnevice, stvarnosti i suvremenosti, a poezija je dobrodošao, ili jedini mogući, početak naših razgovora i sumnji… Neizostavno, počet ćemo od mjesta gdje zaborav postaje terapija!
Branko Čegec
LOPOVI HARAJU
Ako uočite sumnjive osobe
prijavite ih policiji –
plakat je na telegrafskom stupu
dvadeset metara od policijske kućice
koja čuva zastoj
i diplomaciju.
Psi lutalice, ni živi
ni mrtvi,
utonuli u buku radnih strojeva.
Dva radnika nožem buše
konzervu,
treći dobacuje nerazumljivu,
u vjetar prosutu
rečenicu.
Moguće da je psovka,
Moguće poziv na obrok
i predah.
Podrhtava žica na ogradi:
Turoban znak u svijetu
žica i ograda.
U nekoj kući,
neznano kojoj,
Vjetar zalupi vratima.
Sva stakla u kući
skupljena u jecaj:
Bolan odjek krhkoće
i nesigurnosti.
Jeka niz Koševsko brdo,
zvuk jutarnje molitve:
trudna žena s djetetom
u naručju
pada u zagrljaj druge
trudne žene:
Ne psuj!
Ne kradi!
Uzmi što ti je ponuđeno!
foto: Hrvoje Grgić
Tribina "Poezija na živo" predstavlja javno mjesto razgovora i autorskog čitanja poezije na kojem se ozbiljno progovara o samom pjesničkom tekstu i radu pisanja. Na ovom programu u fokus stavljamo rukopis na kojem pjesnik u tom trenutku aktivno radi. Jedan dio je pjesnikovo neometano čitanje vlastitih pjesama u formi recitala, dok je drugi razgovor o pročitanome. Autori na taj način dobiju priliku prvi puta pred publikom čitati nove pjesme i nakon toga o njima razgovarati s voditeljem i publikom, te progovoriti o nedoumicama i problemima rada pisanja poezije, kao i o društvenom, političkom i ekonomskom kontekstu u kojem stvaraju. Program vodi pjesnik Ivan Šamija.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.