Priča o stripu i devedesetima ima barem dva lica. Jedno je ono poznato, blještavo, formirano iz američkog sna i sna o Americi, začeto Macanovim i Biukovićevim Grendelima pa dorađivano perima i kistovima brojnih crtača što su se otputili preko bare jednom kad su vrata bila odškrinuta. Ako je prvo lice blještavo i osunčano, drugo je vazda u sjeni. Novčić narativa o devedesetima rijetko se okreće. U njega zaglédaju samo povjesničari, antologičari i sumnjivi pojedinci što sjene arhivâ vole više od svjetala pozornice. Ponekad pak, o njemu pričaju i akteri. Ili akterice.
Dobar dio domaćih stripova devedesetih još uvijek je razasut po raznim službenim i poluslužbenim časopisima pa je svako okupljanje tih radova na jednom mjestu prilika za novo upoznavanje i revalorizaciju. Jedno od takvih okupljanja je i nedavno objavljena „antologija" radova Zrinke Ostović nazvana Antijunakinje (Vedis i Ogranak Matice hrvatske Senj, 2016.).
Zrinka Ostović stripovsku je karijeru započela početkom devedesetih, najprije u Večernjem listu, potom u specijaliziranom ženskom časopisu Kareta, a nakon toga njeni su se crteži razlili po raznim revijama, pridonoseći životu medija koji je tijekom tog desetljeća bio na koljenima. Objavljivala je stripove u francuskim, američkim i britanskim časopisima, sudjelovala na bijenalnim izložbama ženskog stripa u Ferrari i samostalnim izložbama u Zagrebu i Chicagu, radila na brojnim stripovima za djecu, bila uvrštena u zbornike i antologije, radila na slikovnici za slijepe i projektu multisenzorskih izložbi i cijelo to vrijeme, riječima Ljubice Heidler, „ostala kritična, ponekad sarkastična, duhovita i svoja".
Na ovoj tribini, uz podršku urednika i izdavača Veljka Krulčića, Zrinka Ostović pripovijedat će o Antijunakinjama, devedesetima, dječjim pravima, edukativnoj umjetnosti i svemu što je se voditelj tribine Matko Vladanović sjeti pitati. Kome će koristiti, evo i Facebook događanja.
Strip-tease Matka Vladanovića serija je tribina koja se, kako joj i naziv kaže, bavi stripom i dio je Booksinog književnog programa nazvanog Književni budoar.
Ako želite primati obavijesti o tribinama u sklopu Književnog budoara pošaljite nam poruku na booksa@booksa.hr i poslat ćemo vam sve važne informacije ravno u poštanski sandučić!
Strip odavno nije samo zabava za klince, ali čini se da to velik broj ljudi još uvijek ne zna. Srećom, tu je Matko koji već treću godinu za redom osmišljava i vodi tribinu posvećenu stripu u svim njegovima oblicima i etapama razvoja. Počelo je pogledom unatrag i povijesnim pregledom strip stvaralaštva kod nas i vani, a potom su uslijedila upoznavanja s ljudima koji stvaraju suvremeni strip, bilo da ga crtaju i/ili pišu scenarije, prevode, objavljuju, ili organiziraju festivale stripa. Nastavlja se u sličnom tonu, samo ćemo vremenom domaćim strip snagama pridodati i one iz regije.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.