Как закалялась сталь - Ne dajte se, ne mekšajte! Progresivna lektira za reakcionarne blagdane: u novu 2017. ulijećemo s legendarnim romanom Kako se kalio čelik Nikolaja Ostrovskog.
Kao teaser nek posluži citat Romaina Rollanda:
"Kod Ostrovskog sve je plamen akcije i borbe, i taj se plamen tim više diže i bukti što ga noć i smrt uže opkoljavaju. On potječe od neumorne životne hrabrosti i optimizma. A životna radost povezuje ga sa svim borbenim i naprednim narodima svijeta." (1936)
Kopije su ovdje, ali i u Goethe-Institutu i Booksi, samo ih pokupite. Kome će koristiti, evo i FB događanja.
U raspravi o odnosu književnog teksta i politike kritička se praksa osjeća prinuđenom donijeti ili-ili odluku: Ili će braniti autonomiju književnog teksta i ustrajati na njegovoj neovisnosti o fenomenima političkog, ili će tvrditi da je primarna misija literature da mijenja svoj socijalni, politički kontekst. Motor mijene polazi od pretpostavke da je takav binarizam štetan i za književnost kao autonomni društveni sistem i za poimanje književnog teksta kao društvenog (a ne samo unutarknjiževnog) artefakta.
„It is not useful to make a distinction between political and non-political art. (…) Artistic practices play a role in the constitution and maintenance of a given symbolic order or in its challenging and this is why they necessarily have a political dimension“. Chantal Mouffe (2007).
Ovaj novi čitateljski klub u Booksi sastaje se jednom mjesečno, a vodi ga Ivana Perica. Ako imate pitanja slobodno se javite na booksa[at]booksa.hr.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.