U sklopu Revije malih književnosti posvećene Egiptu u Booksi je premijerno predstavljen projekt Tool Box: razgovor o umjetničkim alatima za popravak društva, na kojemu su sudjelovale/i Nikolina Pristaš (Akademija dramskih umjetnosti, Zagreb), Matilda Amundsen Bergström (Sveučilište u Göteborgu) i Ahmed Refaat (Contemporary Image Collective) uz moderaciju Miljenke Buljević (Booksa).
Projekt Toolbox ideja je Görana Dahlberga (Glänta, Švedska), a zamišljen je kao razgovor na kojem umjetnici, pisci, teoretičari i drugi predstavljaju koncepte koji se mogu koristiti za osnaženje, reizgradnju ili potpuno "rastavljanje" društvenih struktura. Razgovor u Booksi premijera je ovoga projekta.
Ideja je da svatko od gostiju na početku predstavi svoje "alate", nakon čega slijedi razgovor i uključivanje publike.
S izlaganjem je započela Nikolina Pristaš, koja je istaknula da alat ne vidi kao rješenje, nego prvi korak ka razumijevanju i stvaranju. Svoj je alat nazvala "Practicing the impossible" (prakticiranje nemogućega), a govorila je o nemogućim aktima u nemogućim vremenima – u njenom kontekstu to je koreografsko nemoguće.
Ahmed Refaat radi u instituciji suvremene umjetnosti koja je u posljednjih nekoliko godina više fokusirana na društveno-politički kontekst uključivanjem ljudi u različite programe. Svoj alat opisao je kao "time-based events", a prema vlastitom iskustvu objasnio je da se stvarajući prostor za razgovor o umjetnosti stvara prostor za razgovor o društveno-političkoj situaciji koja nas okružuje, što daje mogućnost za redefiniranje stvarnosti.
Matilda Amundsen Bergström govorila je o konceptu umjerenosti, koji vidi kao aktivnu praksu prihvaćanja odricanja i osvještavanja posljedica ispunjavanja svih naših želja. Umjerenost pritom vidi kao empatiju, solidarnost i odgovornost prema i za drugoga te kao aktivan čin, a ne prihvaćanje izvana nametnutoga.
Razgovor je nastavljen pitanjem kako te alate koristiti za popravak društva, a u nastavku pogledajte odgovore.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.