U posljednjem Booksinom podcastu u 2023. godini donosimo književni osvrt na godinu koja završava!
Ovoga puta u razgovoru su sudjelovali Maja Abadžija, Dunja Ilić, Lamija Milišić, Dalibor Plečić, Dara Šljukić i Anja Tomljenović, uz moderaciju Ivane Dražić.
Prisjetili smo se događaja, osoba, fenomena, književnih nagrada i knjiga, ali "skandala" koji su je obilježili. Razgovarali smo o piscima i spisateljicama koje su nas napustile: Dubravki Ugrešić, Davidu Albahariju, Dževadu Karahasanu, Marku Vešoviću, Louise Glück, Charlesu Simicu, Milanu Kunderi, Cormacu McCarthyju... Dotaknuli smo se književnih trendova poput autofikcije, distopije i žanrovske književnosti općenito te preporučili mlade autorice i autore, a rekli smo ponešto i o AI-ju i ChatGPT-ju čiji dani tek dolaze.
Razgovarajući o književnim nagradama, istaknuli smo regionalni književni izbor Štefica Cvek, ali i primjerice nagradu International Booker koja je otišla Georgiju Gospodinovu za Vremensko utočište, te nagradu Booker, koja je pripala Paulu Lynchu za Prophet Song, zanimljivo djelo spekulativne fikcije i ugodno iznenađenje nagrade. Podsjetili smo se i da je Nagrada Europske unije za književnost pripala Martini Vidaić za roman Stjenice, a nagrada Nelly Sachs Saši Stanišiću.
Tema razgovora bila je uloga književnosti u vrijeme rata, konkretno rata u Ukrajini i Palestini, cenzura, otkazivanje i odgovornost.
Dotaknuli smo se i polemike oko festivala vRIsak i feminističke kritike, a rekli smo ponešto i o "skandalu" zvanom Ana Miloš.
Razgovor smo, optimistično, zaključili književnim preporukama. Detalji u razgovoru!
S Anjom Opačić, članicom uredništva "Časopisa za književnu i kulturnu teoriju k.", razgovarali smo o novom broju, ali i studentskim časopisima općenito.
O fenomenu samizdata, u Bosni i Hercegovini, ali i općenito, razgovarali smo s autorom Sašom Džinom i književnom urednicom Lamijom Milišić.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.