Tema ove epizode Booksina podcasta su baze podataka i online arhivi. Matija Prica tim je povodom razgovarao s profesoricom na Katedri za opštu književnost i teoriju književnosti Biljanom Dojčinović, koordinatoricom baze Knjiženstvo, i umjetnikom i istraživačem Dušanom Barokom, pokretačem Monoskopa.
Digitalna baza podataka Knjiženstvo, teorija i istorija ženske književnosti na srpskom jeziku do 1915. godine sadrži podatke o stvaralaštvu srpskih književnica od srednjeg vijeka do 1915. godine. Riječ je o osnovnim biografskim i bibliografskim podacima, podacima o prijevodima, ženskim časopisima, vezama s drugim književnicama, srpskim i stranim, međusobnim utjecajima, linkovima koji vode ka digitaliziranim tekstovima.
Monoskop je neovisni obrazovni resurs na webu i istraživačka platforma za umjetnost, kulturu i humanističke znanosti osnovana 2004. Sadrži wiki stranice s višejezičnim genealoškim bibliografijama suvremenih tema i pokreta u umjetnosti, kulturi i društvu kao što su Fediverse, tehnofeminizam, dekolonijalna estetika, antropocen, radio zajednice, besplatni softver, izdavaštvo umjetnika, performans, zvučna umjetnost te eksperimentalni film i video. Mnogi od naslova u bibliografijama povezani su s elektroničkim verzijama publikacija koje su dostupne na Monoskopu ili drugim besplatnim/besplatnim knjižnicama.
Detaljnije o ovim dvjema platformama poslušajte u podcastu u nastavku!
O queer književnosti i književnim nagradama sa spisateljicama Teom Tulić i Lejlom Kalamujić te piscem Bojanom Krivokapićem razgovarala je Maja Abadžija.
U ovoj epizodi Booksina podcasta Matija Prica razgovarao je s Unom Bauer, Karlom Crnčević i Lucijom Klarić.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.