'Kako pričati o pročitanom?'

Projekt „Kako pričati o pročitanom?“ bavi se dvjema ranjivim ciljnim skupinama koje su ujedno i sudionici aktivnosti: djecom i starijima, a cilj mu je povećati interes za književnost i književna događanja među djecom i starijom populacijom, te im, davanjem praktičnih znanja i vještina, omogućiti da postanu ne samo korisnici programa, već i aktivni sudionici i stvaraoci u polju književnosti. Projekt odgovara na detektirane probleme specifičnim metodološki osmišljenim aktivnostima u namjeri da potakne i interes za kritičkim čitanjem književnosti kao društveno relevantne aktivnosti koja razvija uvid u suvremeno društvo i ulogu pojedinca u njemu.

U sklopu ovog projekta razvoja publike organizirali smo tri edukativne radionice: radionicu književne kritike i mentorski rad za starije generacije (6 polaznika/ca, voditelj i mentor Vladimir Arsenić), radionicu kritičkog čitanja i izražavanja za osnovnoškolsku djecu (10 polaznika/ca, voditeljica Anja Tomljenović) te međugeneracijsku poetsko-dramsku radionicu zajedničkog pisanja (voditelji Marinela Neralić i Dinko Kreho).

Kroz ove tri specifično dizajnirane radionice, od kojih će se svaka baviti drugačijim pristupom stvaralaštvu u književnom polju, kombiniranjem praktičnog i teorijskog rada u polju književne kritike i dramske pedagogije osnažit će se njihovi vlastiti kapaciteti kritičkog mišljenja i potaknuti sudjelovanje u književnoj produkciji i društvenom životu. Time će se posljedično potaknuti i njihove čitateljske navike, interes za književnost i književna događanja te spremnost za izražavanje mišljenja i kompetencije za uključivanje u širu raspravu u društvu. Izabrani su stoga iskusni voditelji radionica koji su etablirani književni kritičari i stvaraoci koji će polaznicima kroz interaktivni radionički format pružiti osnovna teorijska i praktična znanja iz pisanja književne kritike, artikulacije kritičkog mišljenja te pisanja.

Projekt „Kako pričati o pročitanom?” financiran je sredstvima Ministarstva kulture u okviru programa razvoja publike.

Vijesti
Vijesti
13.09.2024.

Pročitajte kritike nastale u sklopu projekta 'Kako pričati o pročitanom?'

Objavili smo kritike nastale u sklopu projekta "Kako pričati o pročitanom?".

Vijesti
22.04.2024.

Produžili smo rok za prijave na radionice 'Kako pričati o pročitanom?'

Ako ste zakasnili s prijavama, stižu dobre vijesti: produžili smo rok!

Vijesti
11.04.2024.

Poziv na radionice 'Kako pričati o pročitanom?'

Sezonu Booksinog kritičkog druženja sa zajednicom otvaramo organiziranjem tri edukativne radionice u sklopu projekta „Kako pričati o pročitanom?”.

Događanja
Ostali programi
09.06.2024. u 10:00 @ Booksa

Poetsko-dramska radionica

Priključite se avanturi zajedničkog pisanja na poetsko-dramskoj radionici uz pomoć kazališnih metoda.

Ostali programi
26.05.2024. u 11:00 @ Booksa

Radionica kritičkog čitanja i izražavanja za osnovnoškolsku djecu

Krećemo s uzbudljivim radionicama i druženjima!

Ostali programi
04.05.2024. u 14:00 @ Booksa

Radionica književne kritike za generaciju 55+

Ako ste pasionirani čitatelj/ica starije generacije (55+) i želite izoštriti svoje kritičko mišljenje, upoznati osnove žanra književne kritike i objaviti svoju književnu kritiku na portalu Booksa.hr, prijavite se.

Projekt „Kako pričati o pročitanom?” financiran je sredstvima Ministarstva kulture u okviru programa razvoja publike.

20 godina Bookse, 20 godina književnosti na drugačiji način!

Booksa u 2024. slavi velikih 20 godina! Kako svi mi volimo okrugle obljetnice, neki od vas vjerojatno će se sjetiti našeg 10. rođendana, koji smo (pro)slavili crowdfunding kampanjom i velikim završnim tulumom.

Za ovaj, 20. rođendan tulumarit ćemo cijelu godinu jer – zašto ne?!

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu