PITANJE
Doktore!
Oprostite što vas gnjavim, ali muči me jedan problem koji nije medicinske prirode nego birokratske. Zovem se Vedrana i odlučila sam provesti Novu godinu s prijateljima u New Yorku. Sitni problem koji je iskrsnuo - a koji se po Murphyjevom zakonu uvijek pretvara u veliki problem – jest taj da mi je nedavno istekla putovnica. Nije problem otići u MUP i produžiti pasoš, ali...
Predam ja tako sve papire, dokumente, potvrde, prijavnice, staru putovnicu i ostalu dokumentaciju službenici na šalteru. Na sve sam pazila, sve ispunila. Gleda službenica papire, gleda, gleda, traži grešku (tako se meni čini) i onda me pita: "Jeste li čitali Molièrea u zadnjih šest mjeseci?" Igrom slučaja, kažem da jesam. Službenica maše glavom, kaže – "Žao mi je, tu se ništa ne može, NISMO OVLAŠTENI DAVATI PUTOVNICE ČITATELJIMA MOLIEREA." Pitam zašto. Kaže - takvi su propisi, to je sve što ona zna.
Doktore, znam da moja patnja ne predstavlja neku tešku bol zbog čitanja - meni je Molièrea bilo sasvim zabavno čitati, dapače - ali vi biste mogli znati o čemu se ovdje radi. Kako mogu srediti ovu nezgodnu situaciju? Moram uplatiti aranžman za New York, nije mi baš svejedno. Hoću li Novu godinu provesti doma sama, uz mačku i Molièrea?
Pozdrav,
Vedrana
ODGOVOR
Poštovana Vedrana!
Nerado vas moram obavijestiti da je službenica na šalteru bila u pravu. Nažalost, vaš će slučaj morati poslužiti kao primjer svima ostalima koji barataju knjigama bez znanja o birokratskim posljedicama svog čitanja. Naime, zemlje članice NATO pakta i Europske Unije potpisale su bilateralni sporazum o tome kako neće izdavati putovnice osobama koje su u zadnjih šest mjeseci čitale drame Molièrea. Razlog tome je što je jedno opsežno istraživanje pokazalo kako su najveći svjetski teroristi netom prije napada čitali Molièreove drame, Mizantrop i Tartuffe. Molièreov humor, dokazano je, otupljuje moralnu oštricu individue i uzrokuje manjak ozbiljnog shvaćanja društvenih vrednota. Primjer takve nesretne zloupotrebe Molièrea mogao se naći i na našim prostorima gdje je jedna kazališna skupina izvelu Molièreovu dramu Versailleska improvizacija u zatvoru u Remetincu. Netom nakon predstave došlo je do pobune jer su zatvorenici tvrdili da više ne priznaju autoritet vladi i predsjedniku nego da će priznati autoritet samo kralju, to jest da će slušati samo kraljeve direktne naredbe. Molièreove drame, očito je, unose kaos i zbog toga je poduzeta ova preventivna mjera.
Ono što je utješno je što se govorka da će, ustoličenjem nešto liberalnijeg Obame kao predsjednika SAD-a, doći do razgovora o odredbi koje će dopustiti dobivanje putovnice uz neke sigurnosne mjere. Tako će stanovnici SAD-a nakon pročitanog Molièrea morati pročitati hit romane sestara Brontë ne bi li 'isprali' negativne posljedice i ne bi li tako ispunili uvjete za dobivanje putovnice. Hrvatski građani bi po tim istim glasinama morali pročitati sabrana djela Ksavera Šandora Gjalskog. Međutim, te nove odredbe neće biti donesene prije Nove godine tako da, nažalost, nećete moći na provod u 'Veliku jabuku', New York. Ipak, preporučam vam kvalitetnu proslavu Nove godine na Trgu bana Jelačića u Zagrebu gdje će publiku do kasno u noć zabavljati Prljavo kazalište, Crvena jabuka i ponovno oformljeni Parni valjak.
Dr. Ostojić
Zadnjeg dana Revije malih književnosti: Hrvatska u Booksi su gostovale pjesnikinje Lara Mitraković i Marija Skočibušić.
Drugog dana Revije malih književnosti: Hrvatska ugostili smo Sanu Perić i Vidu Sever. Na snimci pogledajte kako nam je bilo i o čemu smo razgovarali!
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.