Uvod u povijest hrvatskog igranog filma

Autor: Nikica Gilić

Izdavač: Leykam International

Godina izdanja: 2010

Cijena: 98 kn

Broj stranica: 210

Uvez: meki

Ostalo

Knjiga nije dostupna u Booksi! Potražite je u bolje opremljenim knjižarama i antikvarijatima u Hrvatskoj i šire! Booksa ne prodaje knjige, izuzev vlastitih izdanja.

Ovaj pregled povijesti hrvatskog igranog filma naglasit će karakteristike koje dosadašnja povijesna proučavanja i filmološke sinteze nisu u dovoljnoj mjeri obuhvatila: stilističke značajke, odnosno razvojne linije, kao i mehanizme stvaranja umjetničke vrijednosti i njenog kritičkog prosuđivanja. Zbog važnosti i popularnosti filmskog medija knjiga je namijenjena i široj kulturnoj javnosti.

U Uvodu će biti obrazložena metodologija knjige i odnos prema dosadašnjoj literaturi iz područja povijesti hrvatskog filma. U poglavlju Filmski počeci. pokušaji razvoja kinematografije obrazložit će se problemi početaka filmske umjetnosti u Hrvatskoj i djelovanje Joze Ivakića i Oktavijana Miletića. U poglavlju Državna kinematografija na tlu Hrvatske obradit će se pokušaji organiziranja prave kinematografije u razdoblju 2. svjetskog rata i ranom razdoblju socijalizma, kada su nastajali igrani filmovi specifične povijesne i kulturološke znakovitosti. Poglavlje Klasični stil igranog filma i žanr bavit će se zrelim ostvarenjima tzv. klasičnog razdoblja, posebno filmovima Branka Bauera, kao i pokušajima uspostavljanja 'socijalističkih žanrova', dok će poglavlje Autorski igrani film šezdesetih i sedamdesetih obraditi ključne individualne pojave u hrvatskom filmu tog razdoblja (Babaja, Berković, Mimica, Radić i drugi). Poglavlje Žanrovski stil sedamdesetih i osamdesetih obradit će melodrame, političke drame i primjere drugih žanrova igranog filma u ovom razdoblju (Golik, Grlić, Papić...), a najnovijim razdobljem bavit će se poglavlje Ratne godine i tranzicija. Film u 21. stoljeću.


 

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu