Autor: Kristina Peternai Andrić
Izdavač: MeandarMedia
Godina izdanja: 2019
Cijena: 139,00 kn
Broj stranica: 335
Uvez: meki
Knjiga nije dostupna u Booksi! Potražite je u bolje opremljenim knjižarama i antikvarijatima u Hrvatskoj i šire! Booksa ne prodaje knjige, izuzev vlastitih izdanja.
Monografija tematizira pojmove pripovijedanja, identiteta i invaliditeta te pozicionira njihov suodnos u djelokrug suvremene književne teorije. Pitanje tvorbe identiteta promatra se kroz književnost kao medij što na tu tvorbu može utjecati, a u tom smislu su posebno interesantni oni identiteti što se tvore kao različiti: na društvenim marginama, ugnjetavani, traumatizirani. U fokusu ipak nije egzistencija ili postojanje, nego transgresija kao potencijal postajanja nekim drugim.
(Ivana Žužul)
U raspravu se uvodi socijalni model invalidnosti kao društveno konstruiranog identiteta. U tom se smislu otvaraju teme empatije, stigme, stereotipa, manipulacije, govora u ime drugog … ali se ukazuje i na važnost pripovijedanja o invaliditetu u svim medijima pa i književnosti kao mediju kroz koji invaliditet može postati vidljivijim, izaći iz privatne sfere u javnu.
(Dragica Dragun)
Kristina Peternai Andrić (Osijek, 1974.), zaposlena je na mjestu izvanredne profesorice na Filozofskom fakultetu u Osijeku, gdje predaje kolegije vezane za književnu i kulturnu teoriju. Uže područje njezina interesa su suvremena književnoteorijska pitanja, teorije pripovijedanja, koncepcija identiteta u humanističkim znanostima. Objavila je dvije znanstvene monografije: Učinci književnosti. Performativna koncepcija pripovjednog teksta (Zagreb, 2005.) i Ime i identitet u književnoj teoriji (Zagreb, 2012.) Piše znanstvene i stručne radove, esejistiku, književnu i kazališnu kritiku te prevodi s mađarskoga jezika. Živi u Osijeku.