Autor: Mirjana Kasapović
Izdavač: Politička kultura
Godina izdanja: 2010
Cijena: 290 kn
Broj stranica: 328
Uvez: meki
Knjiga nije dostupna u Booksi! Potražite je u bolje opremljenim knjižarama i antikvarijatima u Hrvatskoj i šire! Booksa ne prodaje knjige, izuzev vlastitih izdanja.
Politički sustav Izraela, kao i politika Izraela, od velike su važnosti za suvremenu politologiju zbog specifičnosti nastanka Izraela kao političke zajednice i njezina strukturiranja, kao i zbog specifičnih rješenja ustavnog i političkog inženjeringa, koji čine ovaj politički sustav posebno važan za komparativnu politiku i njezin razvoj. S druge strane politika Izraela, o kojoj je također riječ u ovoj knjizi, osobito je važna za izučavanje međunarodnih odnosa i perspektiva za postizanje mira ne samo u matičnoj regiji već i u cijelome svijetu. Stoga Izrael predstavlja poseban predložak za izučavanje komparativne politike, njezinih teorija, paradigmi i pristupa. kao što Izrael predstavlja i poseban laboratorij u kojem se razvijaju obrasci političkog djelovanja, ponašanja i osebujne političke prakse.
Riječ je o djelu izvorne politologije s obzirom da se ovom temom hrvatska politologija dosad nije bavila, a izvornost se ogleda i u metodičkom pristupu autorice koja je predmet svoga istraživanja obradila ne samo s aspekta komparativne politike već i s aspekta suvremene političke povijesti i međunarodnih odnosa. Stoga se može zaključiti da je riječ o djelu koje predstavlja nedvojben doprinos politologiji i društvenim znanostima uopće.
Ovo je djelo ponajprije namijenjeno politolozima – istraživačima i studentima koji se bave komparativnom politikom, znanstvenicima koji se bave regionalnim studijima Bliskog istoka, zatim povjesničarima, diplomatima, novinarima i svim onima koji su zahvaćeni procesom političke akulturacije. Riječ je o prvom djelu o ovoj velikoj temi u našoj kulturi i istodobno djelu visoke kvalitete koje spada u svjetski relevantne spise iz područja komparativne politike.
Knjiga, pored predgovora, sadrži 18 poglavlja: I. Nastanak jišuva: povijesni i ideološki temelji; II. Međunarodni kontekst nastanka Izraela; III. Arapsko-izraelski ratovi; IV.Klasična kolonizacija ili povijesno i moralno opravdano nasilje? V. Konstitucionalno ustrojstvo Izraela; VI. Struktura društva: društveni rascjepi i političke polarizacije; VII. Političke stranke i stranački sustav; VIII. Izborni sustav i izbori; IX. Parlament; X. Vlada; XI. Predsjednik države; XII. Sudstvo; XIII. Interesne skupine i društveni pokreti; XIV. Lokalna vlast i politika; XV. Izrael između etničke, konsocijacijske i konsezusne demokracije; XVI. Zaključak: Ima li rješenja?; Literatura; Pojmovnik; Popis tablica i zemljovida; Kazalo imena; Predmetno kazalo.