Autor: Pero Maldini
Izdavač: Sveučilište u Dubrovniku
Godina izdanja: 2011
Cijena: 90 kn
Broj stranica: 428
Uvez: tvrdi
Knjiga nije dostupna u Booksi! Potražite je u bolje opremljenim knjižarama i antikvarijatima u Hrvatskoj i šire! Booksa ne prodaje knjige, izuzev vlastitih izdanja.
Analizira se i njezina bitna uvjetovanost sociokulturnim činiteljima, poglavito društvenim vrijednostima i vrijednosnim orijentacijama hrvatskih građana te političkom kulturom i njezinim specifičnim obilježjima u hrvatskom društvu. Sukladno tome, knjigu čine tri međusobno povezane cjeline: tranzicija, društvene vrijednosti i politička kultura.
U okviru prve cjeline razmatraju se bitna obilježja tranzicijskih procesa u postkomunističkim društvima i određuju se ključni politički, sociostrukturni i sociokulturni preduvjeti, činitelji i procesi konstitucije, održanja i razvoja demokracije. Potom se razmatra proces demokratske tranzicije u Hrvatskoj, i to analizom specifičnih uvjeta u kojima se odvijala, procesa konstitucije nacionalne države, uspostave demokratskih institucija, djelovanja glavnih političkih aktera te strukture i funkcioniranja političkog, gospodarskog i socijalnog sustava.
U drugoj cjelini najprije se određuje teorijski okvir tematiziranja društvenih vrijednosti koje se potom razmatraju na razinama strukture individualne i društvene svijesti, sustava društvenih vrijednosti, njihova sadržaja i funkcija. Na osnovi sekundarne analize većeg broja istraživanja provedenih u razdoblju od gotovo tri desetljeća, društvene vrijednosti u hrvatskom društvu razmatraju se u okviru podjele na tradicijske i moderne, dok se različite vrijednosne orijentacije analiziraju s modernizacijskoga, političkog, religijskog i socioekonomskog aspekta te vrijednosnih orijentacija mladih.
Treća cjelina obuhvaća tematiku političke kulture. Najprije se izlaže koncept političke kulture kao teorijski okvir ključan za razmatranje ove tematike, a potom se analizira politička kultura hrvatskoga društva kroz utjecaj povijesnog naslijeđa i tranzicijskih promjena, u odnosu prema ključnim sociokulturnim i sociopsihološkim pretpostavkama, u odnosu prema nacionalizmu kao izraženom obilježju političke kulture tranzicijskog razdoblja i u odnosu prema temeljnim vrijednostima i zahtjevima demokracije. Naposljetku, razmatraju se strukturni rascjepi i njihov utjecaj na oblikovanje političkih sučeljenosti u hrvatskom društvu.
U zaključku se sažimaju najvažnije tvrdnje i argumenti o demokratskoj tranziciji, društvenim vrijednostima i političkoj kulturi u Hrvatskoj i pokazuje se njihova međusobna povezanost i uvjetovanost.