Autor: Grupa autora
Izdavač: BLOK Lokalna baza za osvježavanje kulture
Godina izdanja: 2015
Cijena: 100,00 kn
Broj stranica: 209
Uvez: tvrdi
Knjiga nije dostupna u Booksi! Potražite je u bolje opremljenim knjižarama i antikvarijatima u Hrvatskoj i šire! Booksa ne prodaje knjige, izuzev vlastitih izdanja.
Autori: Nina Gojić, Sanja Horvatinčić, Davor Konjikušić, Branimira Lazarin, Stefan Treskanica, Ičo Vidmar, Nikola Vukobratović i Vesna Vuković
Knjiga okuplja umjetničke radove, radionice i filmske programe proizvedene u okviru istoimenog trinaestog izdanja UrbanFestivala realiziranog u trogodišnjem formatu (2013-2015.). Trogodišnji format omogućio nam je tematsku razgranatost, ali i vraćanje na pojedine linije istraživanja. Struktura ove knjige odražava takav način rada. Kako bismo podcrtali sadržajna nadovezivanja, ali i otvorili prostor za daljnja istraživanja, umjesto kronološkog slijeda podijelili smo proizvedene radove u tematske blokove i pridružili im tekstove čiji je cilj ocrtati širi kontekst te produbiti pitanja koja su otvorena tijekom tri festivalske godine. Blokovi pokrivaju raznolike teme, od demokratizacije politike a zatim redom: umjetnički tretman migrantske politike Europske unije, javni spomenik, parazitski kolektiv kao izvedbenu strategiju i deindustrijalizaciju, da bi završili ponovno s demokratizacijom – ovog puta kulturne proizvodnje. Autorski su zastupljene različite generacije povjesničara (umjetnosti), muzikologa, dramaturga, kustosa i novinara, a forme variraju od intervjua s protagonistom migrantskih prosvjeda do analiza suvremenog stanja na historijskoj podlozi (i obratno).
Vizualni prilozi proizašli su iz radova realiziranih u okviru festivala, pri čemu je korištenje foto-dokumentacije svjesno izbjegavano, budući da je riječ o formatima koje umjesto vizualne upečatljivosti određuje izrazita performativnost i nepredvidljiv kontekst javnog prostora, gdje svaki faktor, od slučajnog prolaznika do radova na cesti, uvjetuje iskustvo sudjelovanja. Korišteni su stoga letci i plakati koji odražavaju različite strategije medijacije, kao i materijali nastali u procesu pripreme i realizacije, kao dio rada ili pak kao dio neplaniranih okolnosti u komunikaciji s drugim akterima upletenima u izvođenje rada.
Koristeći različite medije i formate publikacija poziva na preispitivanje procesa koji zatvaraju mogućnosti kolektivne politizacije na trgovima, pretvarajući ih u mjesta privida skladnog suživota onkraj klasnog sukoba, ali i na preispitivanje naše vlastite pozicije kulturnih proizvođača u širem društvenom kontekstu. Poziva nas da napustimo bjelokosnu kulu umjetničkog svijeta kako bismo došli u direktan kontakt sa širim implikacijama procesa koji oblikuju našu (kapitalističku) stvarnost. Jedino s takvim iskustvom ona može postati predmet našeg umjetničkog i kustoskog rada.
KNJIGA SE MOŽE KUPITI U BAZI (ADŽIJINA 11) ILI U SLJEDEĆIM KNJIŽARAMA U ZAGREBU: ŠTO ČITAŠ (GUNDULIĆEVA 11), SUPERKNJIŽARA (ROOSVELTOV TRG 4), BIBILOFIL (BAUEROVA 9).