Autor: Stjepan Gjurinek
Izdavač: AGM
Godina izdanja: 2010
Cijena: 120 kn
Broj stranica: 165
Uvez: meki
Knjiga nije dostupna u Booksi! Potražite je u bolje opremljenim knjižarama i antikvarijatima u Hrvatskoj i šire! Booksa ne prodaje knjige, izuzev vlastitih izdanja.
Ključna pitanja današnjice, često prešućivana, vezana su uz socijalnu i gospodarsku strukturu naše bliže budućnosti. na čemu graditi održiva i čovjekoljubiva globalna uporišta budućnosti, u svijetu kojeg odlikuje eksplozija siromaštva i model rasipništva s druge strane? Nude li naši stari prijatelji – hraniteljica Zemlja i životodajno Sunce – znakove i odgovore na to pitanje, na svima vidljiv, mada zagonetan način?
Ovo nije još jedna knjiga o piktogramima u usjevima jer – što se o njima moglo saznati 'tvrdim' činjeničnim putem, saznalo se.
Stjepan Gjurinek napravio je novi iskorak u smjeru traženja odgovora o tom fenomenu, povezivanjem s druga dva, jednako neobična, ali manje poznata fenomena – piktogramima u ledu i snijegu te tajanstvenim svjetlosnim krugovima na pročeljima zgrada.
Uočavanje srodnosti ovih fenomena – koji se zbivaju u svjetlosti, vodi i usjevima – originalna je točka u posustalom istraživanju fenomena piktograma. Ako ista inteligencija stoji iza tih, svake sezone sve složenijih geometrijskih prikaza, koja bi to mogla biti, zapitao se autor. Možda nešto toliko sveprisutno, čijeg postojanja jedva da smo svjesni, na sličan način kao što riba možda doživljava vodu?
Dr.sc. Stjepan Gjurinek (rođen 1952. godine u Zagrebu) dugogodišnji je interdisciplinarni istraživač, a posebno zainteresiran za tehničku kulturu starovjekih naroda i uzroke povijesnih kataklizmi. Sedamdesetih godina studirao tehnologiju keramike i vanjsku trgovinu, na Zagrebačkom sveučilištu magistrirao 1979., a doktorirao 1985. Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Godine 1982. stječe licencu sveučilišnog predavača. Afirmirani je stručnjak u građevinskoj kemiji i rukovoditelj je tvrtke za specijalne zaštite i primjenu novih materijala. Djeluje i kao publicist, a autor je knjiga Homo X (u kojoj se bavio nastankom čovjeka i prvih civilizacija) i Tragovi velike sibirske eksplozije.