Leksikon hrvatskih književnih kritičara

Subota
30.06.2012.

U nakladi AGM-a tiskan je Leksikon hrvatskih književnih kritičara, koji portretira točno 101 kritičara sažimajući tako povijest te književne vrste, otkrivajući spoznajna i diskurzivna uporišta kritičkoga govora, podsjećajući na važne kritičarske koncepte, opuse i rukopise.

Leksikon je rezultat rada dvadesetak studenata kroatistike zagrebačkoga Filozofskog fakulteta na izbornom kolegiju 'Od čitanja do interpretacije'. Voditelj projekta je prof. Krešimir Bagić, a urednice Leksikona su studentice Marina Mađarević, Tea Sesar, Biljana-Valentina Šklebek i Josipa Zečević.

Leksikonske natuknice tematiziraju 170 godina književnokritičke djelatnosti u Hrvatskoj. Općenito se, naime, smatra da je književnu kritiku utemeljio Stanko Vraz kad je 1842. u časopisu Kolo počeo objavljivati 'pregled knjigopisni'. On je najstariji, a Marko Pogačar najmlađi uvršteni autor. Uz njih na stranicama Leksikona pojavljuje se plejada okretnih i intrigantnih kritičkih umova poput A. G. Matoša, F. Markovića, A. B. Šimića, S. Šimića, M. Krleže, G. Krkleca, A. Barca, I. Mandića, Z. Mrkonjića, V. Viskovića, V. Tenžere, A. Šoljana, B. Donata, Z. Zime, J. Matanović, J. Pogačnik, R. Perišića i dr.

Natuknice, među inim, pokazuju da kritičarski diskurzi variraju između književne povijesti i teorije, eseja i feljtona, da se kritike pojavljuju u stručnoj periodici i dnevnim novinama, u adiovizuelnim medijima i na internetu, da osciliraju između apologije i polemike.

Leksikon hrvatskih književnih kritičara izdanje je koje nedvojbeno pridonosi usustavljivanju kritičke recepcije hrvatske književnosti te koje otkriva prestižne načine govora o tekstu i zapodijevanja dijaloga s literaturom ili u povodu literature.

Leksikon će javnosti biti predstavljan u petak, 6. srpnja, na Filozofskom fakultetu Zagrebu.

Možda će vas zanimati
Kritike
22.12.2020.

Izboriti se sa sopstvenom sviješću – dometi i ograničenja autofikcije

Sana Perić u romanu 'Monáda' uspjela je artikulirati uvjerljiv pripovjedački glas i ocrtati konture zanimljive junakinje koja nas uvlači u svoju svijest.

Piše: Nađa Bobičić

Književne svilarije
06.02.2017.

Kritičar / Neprijatelj

Ako se koncept umjetnika i kritičara koji se gledaju preko nišana čini besmislenim, ovi primjeri iz različitih perioda pokazuju da nije tako.

Piše: Neven Svilar

Intervju
19.11.2015.

'Ozbiljna kritika uvijek će imati publiku'

Razgovarali smo s Andreasom Breitensteinom, književnim kritičarem novina 'Neue Zürcher Zeitung', o današnjem statusu književnosti u medijima.

Piše: Neven Svilar

Kritike
07.07.2014.

Zavojite refleksije

Književne kritike Darije Žilić u knjizi 'Tropizmi 2' pokušavaju postaviti pjesničke radove u širi društveno-politički kontekst.

Piše: Kristina Špiranec

U fokusu
11.03.2014.

Ranjivost kritičara

Pisati kritiku nije lako, ali 'um koji nije potpuno izbačen iz ravnoteže zapravo uopće nije u pogonu.'

U fokusu
04.02.2014.

Je li web kritika povratak korijenima?

Mayer i Monrozeau tvrde da je suvremena kritika umjetnosti u biti veoma slična počecima francuske umjetničke kritike u 17. stoljeću.

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu