Godina je dvije šesnaesta. Početak zaigrane, po vremenskim huncutarijama poznate veljače. U Martićevoj 14d, sjedištu najzloglasnije družine literarnih šmokljana s ove strane Alpa, na samim obroncima Europske unije, gosti na brojnim programima smjenjuju se kao na pokretnoj traci. Ispijaju se kave, na čudnoj mješavini zagorskog, dalmatinskog, francuskog i engleskog vode se uobičajene rasprave o neofeminizmu, Lacanu, Leonardu DiCapriu, velikom povratku Slavena Bilića s West Hamom, hejta se ovo i lajka ono, sve je, barem na prvi pogled, uobičajeno i nitko i ne sluti što se uistinu događa tamo iza onih crvenih vrata iza kojih prestaje svaka zajebancija i počinje politika.
A događa se velika drama. Kombinat je u velikim nedaćama – na samom smo rubu odlaska na prosjački štap i nadstojnik Lućano najozbiljnije razmišlja o preseljenu pogona u Split. Osim njega samo još jedan čovjek svjestan je ozbiljnosti situacije. To je naš čovjek na terenu, Lućanov specijalni supertajni agent – redar André.
STROGO POVJERLJIVO: OPERACIJA 'PALPACIJA' – ČETVRTKAŠI
Četvrtak popodne. Orkanski udari bure poigravaju se metalik plavom Toyotom Yaris. Probijamo se po autoputu poput vremešna puža i samo zahvaljujući šoferskim vještinama gospodina Konoplijanke dolazimo nadomak cilja. U jednom trenutku more se razotkriva pogledu kao stidljiva ljepojka.
Napokon, ulazimo u Dioklecijanov grad. Bremenit poviješću odolijeva burama već tisućama ljeta. Gospođa Lukrecija u znak dobrodošlice vodi nas na kavicu i rakiju od oraha – takozvanu orehnjaču. Kraj njezina crnog, ulaštenog terenca marke Mercedes, naša zagrebačka Toyotica doima se poput igračke u luna-parku. Žena je to visoka metar devedeset i u kakvu običnu autu naprosto se ne bi osjećala udobno. Vlasnica je i voditeljica književnog programa Smokvica koji se održava u istoimenom klubu.
"Imamo problema s prostorom", žali se splitska kulturtregerica, "vidjet ćete večeras, ima prostora za jedva tisuću duša."
Gospodin Konoplijanka i ja pogledavamo se u čudu.
"Tisuću!? Pa to je pun kur… kufer, madam!"
"To je ništa, nama pod hitno treba komotniji prostor. A sad me ispričajte, imam zakazano kod frizerke. Vidimo se večeras, adio gringosi."
Malo potom i gospodin Konoplijanka odlazi na rekuperaciju u svoj apartman smješten na padinama Marjanskog gorja. Ja moram čekati rođaka koji dela u Omišu, pa kratim vrijeme šećući se po Splitu što baš i nije pametno. Ledena bura nemilosrdno šamara moje krhke zagrebačke kosti. Zavlačim se u sve uže i mračnije uličice.
***
Sedam i po navečer. U konobi Ginsberg s kolegicom Natalijom pratim recitatorsko natjecanje dalmatinskih poetesa i poeta. Ona tu radi kao izbacivačica. Kaže – nije da nema posla, kad uzavri vrela pjesnička krv, znaju i šake poletjeti.
Kvarat manje osam (19:45) eto napokon i rođaka Jean-Paula. S tim dredloksima i ožiljkom prek cijelog lica podsjeća na Gary Oldmana iz filma True Romance. Pomislih, sad ćemo krenuti na Ćurinovo književno večer, već je vrijeme – ali ne krenusmo. Jean-Paul naručuje oktopusa na naglo plus krumpiriće plus još dvije litre vinčine. Uvjeravaju me da u Splitu kulturni događaji kasne po sat-dva, a biće i predgrupa.
Predgrupa!? Hitro vadim notes i bilježim: u ovom čudnom gradu na književnim okupljanjima imaju i predgrupe! Moramo Booksu premjestiti ovdje, pa makar je na leđima nosili!
***
Na predstavljanju Ćurinova stripa okupilo se više od tisuću ljudi, a vani ih je ostalo još oko stotinu, i većina s plaćenim ulaznicama. Osim samog Ćurina, voditeljice Lukrecije i urednika Konoplijanke tu su još trojica predstavljača. Promocija se može pratiti i na tri velika ekrana. Cijeli šou traje oko dva i pol sata i nikom nije dosadno. Pače, svako malo čuju se ovacije, a svih 86 stripova koje smo dovukli iz Zagreba planuše u desetak minuta. Da ne vidjeh na svoje oči – ne bi vjerovao!
Poslije, predvođeni Jean-Paulom, odlazimo u jedan bircuz gdje se baš četvrtkom okuplja marksistička ćelija (Četvrtkaši) čiji je Jean-Paul ponositi član. Slušaju se ploče Atomskog skloništa i vode rasprave o marksizmu danas. Među marksistima je i jedna crna ovca – liberal Kreja koji ih provocira svojim neoliberalnim idejama. Iza jedan bircuz se zakračunava, navlače se teške crvene zavjese i svi plešu uz hitove Lejdi Gage i Brune Marsa.
"Ima li koliko marksista kod vas u Zagrebu?", pita Jean-Paul dok u ranim jutarnjim satima vozimo u naselje Pipice.
"Nema, mi smo s marksizmom raščistili još prije dvadeset i pet godina."
"Pa šta imate?"
"Imamo Booksu, šezdesetak kebabarnica, pa Uspinjaču i tako… nađe se i kod nas sadržaja."
S obližnjeg Mosora čuju se prvi divlji pijetli. Sviće.
(nastavlja se)
F.B., 26. Veljače 2016., Split
Nekadašnji Booksin kritičar zamišljeno sjede na klupicu. Listao je knjigu, kuckao prstom po naslovnici.
'Split za početnike' Renata Baretića i Ivice Ivaniševića nije obična knjiga, baš kao što ni Split nije običan grad.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.