Page arrow
Web banner 3 korekcijaBanner mobile 3 korekcija

Začitavanje: 'Sloboda'

Large 2533
Utorak
01.11.2011.

Franzenov dugoočekivani novi roman Sloboda (V.B.Z., 2011.) kritičari su obasuli pohvalama proglasivši ga 'velikim američkim romanom'. Iako se razlikuje od većeg dijela vrhunske suvremene američke književne produkcije, Sloboda osobito dojmljivo progovara o američkom načinu života. Kako je upravo sloboda temeljna vrijednost Amerike – i u himni se ona naziva Land of the free – Franzen razmatra što danas znači biti slobodan. Propitivanje ne daje ohrabrujuće rezultate; naprotiv.

Roman se bavi životom obitelji Berglund u vremenskom rasponu od zadnjih nekoliko desetljeća 20. stoljeća do 2008. godine, pokrivajući tako nekoliko generacija. U središtu su bračni par Walter i Patty, njihova djeca Joey i Jessica te Walterov prijatelj Richard Katz. Sve počinje 'izvještajem' susjeda o raspadu čitave obitelji Berglund: Walter i Patty nisu više zajedno, a Joey je roditeljsku kuću napustio još kao tinejdžer…

Ono što slijedi pomno je propitivanje psihologije pojedinih likova i njihovih iznimno složenih međusobnih odnosa. Berglundovi su primjer života koji je omogućio američki san: oni su slobodni na svim bitnim razinama – financijskoj, socijalnoj, obiteljskoj, ideološkoj, religijskoj – ali su ipak duboko nezadovoljni. Problem je to na koji odavno upozorava filozofija: sloboda od ne znači i slobodu za. Berglundovi ne znaju tako što bi sa svojom slobodom, koja donosi tek izgubljenost i neukorijenjenost. Jedina sloboda za koju poznaju likovi Franzeonova romana sastoji se u tome da si – kako kaže Richard – "sjebu život". A oni to temeljito i rade. Tako Franzen ironizira temelje američkog načina života, koji se, izborivši se za slobodu, izborio samo za 'prazan prostor' s kojim ljudi ne znaju što bi započeli, pa takav, reklo bi se, gotovo idealan način života rezultira nesrećom, bijesom i očajem.

No ne radi se ipak o nekom posve 'praznom' prostoru: čini se da obitelj kao temeljna, ako ne i jedina vrijednost, ipak postoji. Zato Sloboda i jest romaneskna saga, no to nije jedini razlog širokog zamaha u opisivanju sudbine jedne disfunkcionalne obitelji. Franzen, naime, očito smatra kako je obitelj svojevrsni mikrokozmos u kojem se zrcale svi širi problemi društva, kojima se autor također želi pozabaviti. Njegova namjera je i bila opisati – kako je to New York Times primijetio – "kako danas živimo". Rezultat je zanimljiv i dojmljiv roman od petstotinjak stranica.

Ideja kako je pričom o obitelji moguće ispričati život nacije pripada još 19. stoljeću, pa se čini da se Franzen nastavlja na tradiciju realističkog romana i temom, a donekle i tehnikama pripovijedanja. Još se prilikom pojave Korekcija govorilo da Franzen upućuje na kraj postmodernizma. Sloboda nikako nije izdanak postmoderne književnosti koja eksperimentira pripovjednim tehnikama, ali ipak ne znači da se radi o devetnaestostoljetnom romanu. Autor je naprosto smatrao da se na temelju velikih realističkih romana, poput Rata i mira, može stvoriti i veliki suvremeni roman. Tako i njega, poput Tolstoja, najviše zanima psihologija likova i međuzavisnost čovjeka i njegovog socijalnog okruženja. Ako pisac želi stvoriti 'žive likove' - što Franzen očito želi – onda mora posegnuti i za pripovjednim stvaranjem iluzije zbilje. To onda isključuje veće eksperimente unutar samog pripovijedanja; ono je prvenstveno u službi likova i njihove priče.

Ipak, Sloboda se poigrava konvencijama realističkog romana na vrlo zanimljiv način. Iako je roman gotovo u cjelini ispričan u 3. licu jednine, ne priča ga neki sveznajući pripovjedač. Naprotiv, pojedini se dijelovi fokaliziraju, 'prelamaju' kroz vizure pojedinih likova. Tako je prvi dio ispripovijedan 'izvana', sa stajališta susjeda, drugi dio kroz Pattynu vizuru, da bi slijedile vizure Waltera, Joyea, Richarada itd. Izlaganje ne prati vremensku kronologiju, a neki se događaji pripovijedaju po dvaput, ovisno o liku koji u njima sudjeluje, što sve stvara dinamično i složeno pripovjedno tkivo.

Franzen je dobar pisac koji uspijeva izraziti paradokse suvremenog načina života na izniman način.

Vesna Solar

Možda će vas zanimati
Preporuke
Homepage has2 10.10.2012.

Začitavanje: 'Hrvatski antifašistički strip'

'Hrvatski antifašistički strip' hvalevrijedan je projekt, velika slikovnica o jednom od najkrvavijih ratova u povijesti čovječanstva.

Preporuke
Homepage 2480 27.09.2011.

Začitavanje: 'Knjiga o ljetu'

Jedna od najpriznatijih skandinavskih književnica donosi priču o odnosu bake i unuke na zabačenom finskom otočiću.

Preporuke
Homepage 2272 07.03.2011.

Začitavanje: 'Nabokov u Brašovu'

Antologija rumunjske postrevolucionarne kratke priče (1989-2009).

Preporuke
Homepage 2229 25.01.2011.

Začitavanje: 'Božja vučica'

Ususret novim trbinama 'SF u Booksi' ovaj tjedan predstavljamo zbirku priča nagrađivanog pisca Aleksandra Žiljka.

Preporuke
Homepage 2219 18.01.2011.

Začitavanje: 'Kako govoriti o knjigama...'

Uliks, Proust? Nema zime uz priručnik zabavnog francuskog profesora.
Preporuke
Homepage 2094 21.09.2010.

Začitavanje: 'Golo/nago'

Antropologinja Ruth Barcan istražuje utjecaj zapadnog naslijeđa na značenje i doživljaj golog tijela.

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu