Mjesec lipanj već je tradicionalno rezerviran za Festival Europske kratke priče, koji se ove godine vraća pod krovnom temom Tradicija i ja, i to ponovno u Zagrebu i Zadru. Ovogodišnji će se festival u razgovorima s piscima i spisateljicama baviti odnosom tradicije i suvremenosti, istražit će koliko nas je tradicija oblikovala i odredila, koliko nas ograničava, a u kojoj nam mjeri pruža neke nove mogućnosti.
Festival su na današnjoj pressici najavili programski direktor Andrija Škare, pisac i član programskog odbora Sven Popović i pjesnikinja Ana Brnardić, koja je govorila u ime organizatora, Hrvatskog društva pisaca.
Andrija Škare najavio je sedam stranih autora i autorica koje će publika imati priliku čuti uživo, kako u razgovorima s moderatorima, a tako i u večernjim čitanjima. Festival tako u nedjelju 8. lipnja u Vintage Industrial Baru otvara francuski pisac Régis Jauffret, velika knjižena zvijezda u Francuskoj, kako je naglasio Šakre. Njegov novi roman U Klarinu trbuhu u nas je objavljen u izdanju Hena coma i u prijevodu Maje Ručević. Roman je beskompromisna studija intimnosti, ranjivosti i vjerske opsesije, a kroz priču o ženi koja devet mjeseci nosi dijete koje će postati najpoznatiji i najveći zločinac svih vremena - Jauffret progovara i o - svima nama. O povijesti, sadašnjosti, o nemoći i strepnji, ali i o majčinskoj ljubavi koja sve nadvladava s Regisom Jauffretom razgovarat će upravo Andrija Škare.
Dan poslije, u ponedjeljak 9. lipnja u Knjižari Fraktura publika će moći čuti i vidjeti dvije sjajne spisateljice. Prvo u 17 sati Dariya Pavlešen, prevoditeljica i profesorica ukrajinskog jezika, razgovara s ukrajinskom spisateljicom Sofijom Andruhovič, čije je romane Amadoca i Felix Austria u Hrvatskoj objavio nakladnik Edicije Božičević, a uz samu Pavlešen prevodili su ih Ana Dugandžić i Domagoj Kliček. Riječ je o potentnoj prozi jedne od najvažnijih suvremenih ukrajinskih spisateljica, romanima koji prate mutne linije identiteta, ljubavi i kolektivne amnezije.
U 18 sati će Anja Cerar razgovarati s Alenom Schröder, njemačkom spisateljicom čiji je roman Djevojka u plavoj haljini, na prozoru, u sumrak kod nas objavila nakladnička kuća Petrine knjige (prijevod Branka Grubić). Ovaj originalan, zabavan i pametan roman tjera nas na razmišljanje o tome kako prošlost i sadašnjost oblikuju naše identitete.
U 19:15 sati Festival seli u Vintage Industrial Bar gdje će se Sven Popović razgovarati s mladom katalonskom književnom zvijezdom Polom Guaschem čiji je roman Napalm u srcu kod nas objavila nakladnička kuća Edicije Božičević (prijevod Nikola Vuletić). Ovaj nagrađivani debitantski roman preveden je na deset jezika, a već su prodana prava za kazališnu i filmsku adaptaciju - to je sirov, emotivno nabijen narativ koji istražuje ljubav, opstanak i moralne dileme koje se javljaju kada sve što poznajemo počne propadati.
Ponedjeljak zatvaraju književna čitanja, format po kojem je Festival europske kratke priče najprepoznatljivijii, a u kojem pisci nakon kratkog razgovora pred publikom čitaju svoje radove. U Vintage Industrial Baru nastupit će tako u 20:15 sati Cecilia Knapp, mlada britanska spisateljica i pjesnikinja, ali i domaće književne snage Sandra Vlašić, Zoran Ferić i Boris Jokić.
Ana Brnardić predstavila je domaće autore, od novih mladih nada hrvatske književne scene, pa do onih već etabliranih i publici već dobro poznatih.
Sven Popović predstavio je dio programa koji će se odviti u Zagrebu dok Festival seli u Zadar. Popović će, kako je rekao, preuzeti funkciju držanja tvrđe u Zagrebu dok karavana odlazi za Zadar, a navedeni dio programa odvit će se u Bunt baru u kojemu Popović inače vodi program Da ziher. Tamo dole kratkopričaši Iva Bezinović-Haydon i Goran Glamuzina, a pridružit će im se, sa svojim poetsko-glazbenim nastupom irski bard Bartholomew Ryan.
Idući dan, u srijedu 11. lipnja, na istome mjestu u isto vrijeme i s istim moderatorom nastupa još jedan dvojac mladih i uzbudljivih domaćih kratkopričaša - Tamara Bilankov i Marin Ivančić, a nastup zaključuje, pričom i svirkom, Stanislav Habjan.
Dok se to odvija u Zagrebu, Zadarski dio Festivala će u utorak 10. lipnja u 19 sati u Kazalištu lutaka Zadar otvoriti spisateljica Eliza Clark čija je dva romana Pokora i Komad malog kod nas objavio OceanMore (oba u prijevodu Mirte Jurilj). S ovom autoricom specifičnog, iskričavog književnog izraza razgovarat će novinarka Anja Cerar. Nakon toga slijedi još jedna večer čitanja u kojoj nastupaju Régis Jauffret, Alena Schröder, Lucija Tunković i Mak Maslać.
Dan posije, u srijedu 11. lipnja, će u 19 sati Želimir Periš razgovarati s Ivanom Bodrožić o njezinoj novoj zbirci priča Fikcija, a na večernjem čitanju nastupaju Sofija Andruhovuič, Mladen Blažević, Frane Herenda i Cecilia Knapp.
U četvrtak, 12. lipnja, u zagrebačkom Vintage industrial baru s početkom u 20 sati Festival će još jednim dinamičnim i eksplozivnim čitanjem zatvoriti reprezentacija domaćih i stranih pisaca u sastavu Ivana Bodrožić, Eliza Clark, Senko Karuza i Alena Schröder, a večer će razgovorom i akustičnim koncertom zaključiti jedan od najboljih domaćih kantautora - Denis Katanec.
Ne propustite!
Razgovarali smo s Chikom Unigwe, nagrađivanom nigerijsko-belgijskom književnicom koja živi i radi u SAD-u.
U Booksinom programu 'Zagreb Reads Europe' gostovala je nigerijsko-belgijska književnica.