Prošećimo i ovaj kišni petak kroz našu novu književnu turu i pogledajmo koje književne događaje preporučujemo za naredni tjedan!
Hrvatski PEN centar i Knjižnica Marije Jurić Zagorke u utorak, 27. svibnja pozivaju sve zainteresirane na tribinu Izlazimo iz okvira ili kad matematika susretne čitanje na kojoj će gostovati Toni Milun i Marija Ott Franolić. Kako postići da djeca zavole brojeve i matematiku, ili kako kod njih probuditi užitak u čitanju; o povezanosti čitanja i učenja i što učiniti kako bi djeca iz škole izlazila kao motivirani, kreativni i kritični pojedinci, neka su od tema nove tribine PEN-a, o kojima će se razgovarati u 18 sati u Knjižnici Marije Jurić Zagorke.
Narednoga dana, u srijedu, 28. svibnja, u 18 sati, ponovno u Knjižnici Marije Jurić Zagorke, razgovarat će se o knjizi Lucie Leman Byron i Illiricum nostrum: Suigra hrvatskog i byronskog od Byronovih Oriental Tales do Fabrijeve Smrti Vronskog koja se bavi "geopovijesnim i kulturnim ispreplitanjima ilirskog i byronskog". Događaj će voditi Dora Kosorčić Januš (nakladnička kuća Srednja Europa) uz goste autoricu Luciu Leman te izv. prof. dr. sc. Martinu Domines Veliki te akademika prof. dr. sc. Borisa Senkera.
Malo kasnije, 19. 30 sati u Kulturno-informativnom centru predstavljat će se Buybook izdanja u Zagrebu - roman Knjiga o Almiru Adise Bašić, edicije Dnevnik koju uređuje Semezdin Mehmedinović, te Velike knjige lirske poezije Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske i Srbije od početaka do danas Slobodana Blagojevića.
U 20 se sati pa, zanimljiv program sprema u našoj Booksi! Na novoj tribini Književnost čita znanost, znanost čita književnost bavimo se sjajnim romanom Mi, preživjeli Tash Awa, u prijevodu Lade Silađin. Ovaj roman suočava nas s problemima današnjeg društva, od nepremostivih klasnih razlika do migracija te pozicije migranata i stranih radnika. Imajući na umu kako je to i sadašnjica u Hrvatskoj, na ovoj ćemo tribini propitati i rasizam, i našu netrpeljivost, prava migranata i stranih radnika te ono što možemo zaista nazvati modernim ropstvom. Od nehumanih radnih uvjeta, do eksploatacije kojoj se ne nazire kraj, pitamo se možemo li i kako utjecati na to, možemo li kao društvo ići prema naprijed ukoliko se društveni napredak temelji na dehumanizaciji i ekspolataciji drugih.
Sugovornici na ovoj tribinu bit će novinar, pisac i kritičar Srđan Sandić te aktivistkinja i spisateljica Luiza Bouharaoua. Razgovor moderira spisateljica i aktivistkinja Monika Herceg.
Vidimo da će neke odluke biti baš teške!
Iskusan inženjer kratke priče, Frode Grytten, ostavlja dojam ležernosti – kao da svakoj od pripovijesti prepušta da se same snađu, odmotaju, zauzmu prostor koji im je potreban i dotaknu sve ono što je važno, iako se možda uvijek i ne čini takvim.
Pripovijedajući o sudbini jedne velike književne obitelji, Saucier govori o sudbinama prevarenih radnika, o destrukciji i potpunom izostanku bilo kakve empatije moćnih multinacionalnih kompanija.