Nema mnogo izdavačkih kuća u Zapadnoj Europi posvećenih isključivo onome što se tamo naziva 'Drugom Europom'.
Istros Books iz Londona upravo je takva izdavačka kuća. Osnovala ju je Susan Curtis-Kojaković, Engleskinja koja je živjela u Zagrebu i koja je po povratku u London osnovala izdavačku kuću 2010. godine.
Riječ je o izdavaču koji nastoji razgrnuti veo nad Istočnom Europom, koja u očima prosječnog Engleza izgleda, da citiramo web stranicu izdavača, "kao skupina slika kojima dominiraju sivi neboderi i kupus."
Sam naziv izdavača direktno ukazuje na književnost odnosno književnosti koje želi pokrivati. Istros je, naime, starogrčko odnosno tračansko ime za Dunav, odnosno donji Dunav, a koji prolazi i dotiče Slovačku, Mađarsku, Hrvatsku, Srbiju, Bugarsku i Rumunjsku. Uz spomenute zemlje, Istros objavljuje i autore iz Slovenije, Bosne i Hercegovine, Crne gore i Makedonije.
Ove godine svi naslovi su podijeljeni u dvije serije - Best Balkan Books odnosno Books from the Edge. Knjige ove posljednje edicije u 2013. godini dolazit će upravo iz Hrvatske te, po prvi put i eksperimentalno, iz Turske.
Između ostalog, Istros je do sad objavio i To malo pijeska na dlanu Marinka Koščeca (i to kao A Hendful of Sand), četvrti Koščecov roman u kojem je u središtu ljubavna priča likovne umjetnice i korektora u izdavačkoj kući, te roman Roberta Perišića, Naš čovjek na terenu (preveden kao Our Man in Iraq, a na njemački kao Unser Mann vor Ort), dobitnika nagrade Jutarnjeg lista.
Uz njih, Istros je objavio ili se sprema objaviti djela Matka Sršena, Marije Knežević, zatim Andreja Nikolaidisa, Selvedina Avdića, Jelene Lengold, Ognjena Spahića...