Jutarnji javlja da je crnogorski viši sud u Podgorici u sporu između književnika Andreja Nikolaidisa, novinara političkog tjednika Monitor i Emira Kusturice, svjetski poznatog redatelja, presudio u korist potonjeg.
Rezultat je to spora koji se vodio zbog teksta 'Dželatov šegrt', objavljenog u tjedniku Monitor 2004. godine, u kojem Nikolaidis optužuje Kusturicu da je bio dio Miloševićeve propagandne mašinerije koja je "proizvodila glupe, ružne i pokvarene" i da "većinu onog što je stekao duguje magarcima", a sve povodom Kusturičine izjave da u ratu u BiH nije bilo žrtava, ni krvnika, izrečene u intervjuu za francuski Le Figaro. Iako je Kusturičina građanska tužba prvotno odbačena, viši je sud odluku promijenio, jer se novinar "s podsmijehom izražava o Kusturičinim umjetničkim dosezima".
Nikolaidis, drastični kritičar crnogorskih (ne)prilika i autor hvaljenih romana Mimesis i Sin, odluku suda smatra političkim svrstavanjem te je priopćio kako je pritisak države Crne Gore na njega postao neizdrživ, a njegov život u Crnoj Gori nemoguć. Osudio je i cinizam suda koji presuđuje u Kusturičinu korist usprkos tomu što je redatelj bio "glavni i najekstremniji govornik" na nedavno držanom beogradskom mitingu za Kosovo, ističući kako su na presudu suda utjecale silne Kusturičine nekretnine i investicije u Crnoj Gori. Izrazio je još i svoje zgražanje činjenicom da ga se osuđuje zbog umjetničke kritike. "Ako sud brani nečije umjetničke dosege od podsmijeha, onda to znači da je taj netko - dakle, Kusturica - državni umjetnik. Kako se netko u Crnoj Gori može baviti umjetničkom kritikom nakon ovakve presude?"
Mladi crnogorski književnik rođen u Sarajevu 1974. i inače ima problema s državnom upravom koja mu uskraćuje državljanstvo premda je u Crnoj Gori od 1992., a otac i supruga su mu Crnogorci.
Kako će se stvar dalje razvijati ne znamo, ali znamo da kaznu od 12.000 eura Nikolaidis ne planira platiti, jer tih novaca, kako kaže, nema.