Književni koktel

Srijeda
21.09.2011.

Suvremena američka politička korektnost ne dopušta mnoge stvari, a ukorijenila se čak i na krajnjem američkom jugu. No, da uvijek postoje izuzeci savršeno je jasno. Tako je prije nekoliko dana izbio skandal nakon što je dvoje autora izašlo u javnost s pričom kako je jedan literarni agent zatražio od njih da 'heteroseksualiziraju' gay protagonista u njihovom postapokaliptičkom romanu ako žele da ih on predstavlja.

Pisci nepoznati široj javnosti Sherwood Smith i njegova kolegica sjajnog drugog imena, Rachel Manija Brown, zajedno su napisali roman nimalo sjajnog imena, Stranger, koji spada u trenutno možda i najpopularniju književnu kategoriju zvanu young adult novel, a u kojem je jedan od glavnih protagonista koji iznosi svoju stranu priče Yuki, gay koji ima dečka 's kojim se u romanu ljubi'.

Njih je kontaktirao literarni agent iz jedne od najvećih američkih literarnih agencija kazavši im kako će ih predstavljati ako "učine od gay lika heteroseksualca, ili pak ako kompletno izbace sve u vezi s njim iz romana".

Smith i Manija Brown su odbili to učiniti a agent im je predložio 'kompromis' kazavši kako mogu prikazati Yukija homoseksualnim u narednim romanima kad publika već zavoli sve likove pa tako i Yukija.

Inače, slična se priča dogodila prije nekoliko mjeseci još jednoj tzv. YA autorici, Jessici Verday, koja je povukla svoju priču iz YA antologije Wicked Pretty Things nakon što joj je njezin urednik rekao kako mora pretvoriti homoseksualnu ljubavnu vezu dvoje protagonista u vezu djevojke i mladića. 

Rachel Manija Brown i Sherwood Smith smatraju kako se pretvaranje svih važnijih likova u YA romanima u mlade bogate hetero bijelce provodi sistematski i da je riječ o opasnoj paradigmi kojom se posve otvoreno šalje rasistička i ksenofobna poruka.  

***

Edna O'Brien dobitnica je nagrade Frank O'Connor, najlukrativnije svjetske nagrade za kratku priču koja laureatu donosi 35 tisuća funti. Riječ je o irskoj autorici čije su knjige nekad bile zabranjene u Irskoj i koju je zbog toga irski pjesnik i romanopisac Thomas McCarthy nazvao 'Solženjicinom irskog života'.

"Ona je zaista pravi irski Solženjicin – jedina pjesnikinja koja nije prestala govoriti kad su svi drugi zašutjeli o temi što to znači biti ženom u Irskoj", rekao je McCarthy, koji je bio jedan od članova žirija. O'Brien je žiri nagradio za zbirku kratkih priča pod nazivom Saints and Sinners. Uz Ednu O'Brien u užem izboru za nagradu bili su njezin sunarodnjak Colm Tóibín, bivša laureatkinja Yiyun Li, koja je nedavno gostovala i u Zagrebu i dala intervju za Booksu, debitanti Alexander MacLeod i Suzanne Rivecca te američka autorica Valerie Trueblood.

***

Salman Rushdie jedan je od onih koji nisu izdržali zovu Twittera. Slavni pisac pridružio se prošli tjedan Twitteru, priznavši kako upravo sudjeluje u 'Scrabble deatmatch seriji' s Kylie Minogue.

Nimalo iznenađujuće Rushdie se nije mogao poslužiti vlastitim imenom kako bi otvorio Twitter račun s obzirom da se netko već poslužio njegovim imenom, pa će oni koji ga žele pratiti to moći na  handle@SalmanRushdie1.

Iako je Rushdija odmah počeo pratiti veliki broj korisnika nitko nije bio sto posto siguran da je zaista riječ o slavnom piscu sve dok ovaj nije izišao u javnost s priznanjem. Posljednji njegov status je glasio: "Today we move on from ontological questions. As Popeye the Sailor Man said, I yam what I yam and that's all that I yam."

***

Pisac Harlan Ellison tužbom je zaustavio izlazak filma In Time s Justinom Timberlakeom. Ellison, inače poznati SF autor i dobitnik nagrade Hugo, rekao je kako je film čisti plagijat njegove kratke priče iz 1965. godine. Riječ je o tužbi za intelektualno vlasništvo kojom Elisson pokušava dokazati kako je film In Time scenarista i redatelja Andrewa Niccola, poznatog kao scenarista Truman Showa, umnogome isti kao njegova kratka proza Repent, Harlequin!.

Film, koji se kao i priča bazira na premisi distopijskog korporativnog društva budućnosti u kojem je svakom članu društva dano točno određeno vrijeme koje će živjeti,  trebao se naći u kinima 28. listopada no po svemu sudeći to se ipak neće dogoditi sve dok traje tužba ili dok ne dođe do nagodbe. 

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu