Španjolska kraljevska povijesna akademija izazvala je velike javne rasprave nakon što je objavila veliki biografski rječnik koji, između ostalog, sadrži i izrazito povoljan biografski tekst o jednom od najgorih fašističkih diktatora u Europi 20. stoljeća, generalu Franciscu Francu. Rječnik je objavljen nakon više od dvanaest godina rada na njemu i gotovo sedam milijuna eura iz javnog budžeta. Sramotna činjenica je da je Akademija tekst o Francu naručila od 86-godišnjeg medijevalista, profesora Luisa Suáreza, inače poznatog obožavatelja Francovog lika i djela. Tako se među ostalim u tekstu mogu naći i natuknice o Francu koji je postao poznat po svojoj izuzetnoj hrabrosti i snazi volje koju je pokazivao kao mladi vojnik ili o tom kako "Francov režim jest bio pomalo autoritaran, ali nikako totalitaran." Zanimljivo je da Suárez godinama dobar znanac obitelji Franco, i što je posebno zanimljivo, jedan od lidera Bratstva Doline palih, bizarne desničarske grupacije koja je ime uzela prema bazilici u kojoj je diktator sahranjen 1975. godine, i koja se oštro protivi onom što nazivaju 'historijskim pamćenjem' u Španjolskoj, gdje se posljednjih godina iskopavaju masovne grobnice gdje su pokopani deseci tisuća protivnika fašističkog režima generala Franca.
***
Osim rasprava o fašizmu u Španjolskoj iz te zemlje dolazi i nam jedna malo ljepša vijest. Naime, Leonard Cohen dobitnik je španjolske književne nagrade Principe de Asturias za 2011. godinu, jedne od najvažnijih španjolskih književnih nagrada. Prošle godine nagradu je dobio Amin Maalouf, a među dosadašnjim dobitnicima ističu se Ismail Kadare, Margaret Atwood i Amos Oz. Nagrade Principe de Asturias dodjeljuju se od 1981. godine, a dobitnicima će ove godine biti uručene u jesen u Oviedu.
Nagrada je Cohenu, stoji u obrazloženju žirija, dodijeljena "za književno djelo koje je ostavilo traga na tri naraštaja u cijelome svijetu". "Protjecanje vremena, ljubavne veze, mistična tradicija istoka i zapada i život ispričan u formi beskonačne balade čine djelo koje se identificira s trenucima odlučujućih promjena na kraju 20. i početku 21. stoljeća".
Leonard Cohen povezan je sa Španjolskom upravo preko poezije, budući da je svoju prvu zbirku poezije 1956. godine Let us Compare Mythologies, napisao inspiriran Federicom Garcijom Lorcom.
Cohen je prvi je roman The Favourite Game napisao 1963. godine, a prošle je godine objavio knjigu pod naslovom Poems and Songs.
***
Sljedeće godine u Londonu će se održati Olimpijske igre, a London će vidjeti i Kulturnu Olimpijadu koja će uključivati i pjesnički ekvivalent Olimpijskim igrama u kojem će sudjelovati pjesnici iz 205 zemalja, dakle svih zemalja koje sudjeluju na Igrama.
Pjesnici će putovati Velikom Britanijom nakon čega će biti objavljena i velika zbirka pjesama pod nazivom The World Record. Svaka zemlja treba nominirati tri pjesnika nakon čega će biti izabran jedan koji će predstavljati svoju zemlju na Kulturnoj Olimpijadi. Organizatori, koje podržava i tamošnji književni establišment s piscima poput Carol Ann Duffy, Seamusa Heaneya i Andrew Motiona, kažu kako su inspirirani brdom Parnas u Grčkoj, rodnoj grudi stanovitog Orfeja, i nadaju se kako će to biti "najveća pjesnička manifestacija ikad – globalni susret pjesnika svih jezika i zemalja svijeta." Pjesnički susreti bit će održani u isto vrijeme kad i Olimpijske igre, s početkom 26. lipnja 2012.
***
Sedmeročlani žiri nagrade tportala za najbolji roman, u sastavu Tomislav Brlek, Gordan Duhaček, Ana Grbac, Igor Mandić, Katarina Luketić, Miroslav Mićanović i Jadranka Pintarić, odabrao je pet romana koji ostaju u izboru za nagradu vrijednu sto tisuća kuna.
Riječ je o romanim Adio kauboju (Algoritam) Olje Savičević Ivančević, Nekoliko dana kolovoza (EPH i Novi Liber) Mirjane Dugandžije, Voda, paučina (Algoritam) Nade Gašić, Zavičaj, zaborav (Fraktura) Ludwiga Bauera i Jane Perkanova (Znanje) Ane Bako. Ovo posljednji ime potpuna je nepoznanica, a autor ili autorica krije se iza pseudonima. Pod tim pseudonimom dosad nije objavljivano, a prema riječima izdavača, u planu je i druga knjiga. Inače, roman govori o silovanju i pedofiliji pod okriljem crkve.
***
U četvrtom razredu srednje škole moj kolega iz klupe i ja dogovorili smo se da ćemo u zadaćnici za hrvatski jezik, kakva god tema bude zadana (a svi znamo koliko su teme zadaćnica inovativne), umjesto 'originalnog' teksta napisati prijevod neke pjesme ili priče. Moja zadaćnica bila je nekakav jeftini futuristički pastiš, za što sam dobio nategnutu dvojku. No, moj drug nije tako dobro prošao. Uz veliku crvenu zaokruženu jedinicu profesor je iznad njegovog teksta u zadaćnici nadopisao – 'PREPISANO!!! Prepisana jeftina petparačka SF literatura!'. Pravi autor teksta u zadaćnici bio je genijalni George Clinton, freak koji je pobjegao direktno iz 'Mothershipa' na Zemlju kako bi nam dao mogućnost da slušamo FUNK.
Clinton je čovjek koji stoji iza dva možda i najutjecajnija benda početka 70-ih godina, Parlamenta i Funkadelica. Utjecaj Clintona nemoguće je točno odrediti, bilo da je riječ o muzici ili drugim umjetničkim medijima. A opaska profesora hrvatskog jezika kako je riječ o 'prepisanoj jeftinoj petparačkoj SF literaturi' zapravo nije nimalo pogrešna. Clinton i njegova skupina funk manijaka uživali su u lizergidnom SF-u kojeg su odveli u potpuno suludom smjeru. Svi oni koji žive u Londonu ili u blizini za dva tjedna imat će jedinstvenu priliku da vide i čuju Clintona koji će u British Library govoriti o svojoj zaluđenosti SF-om, svemirskim brodovima, o 'afro-futurizmu' i SF funku, odnosno 'o svim stvarima galaktičkim'.
Inače, prije nekoliko tjedana 69-godišnji Clinton završio je u bolnici zbog komplikacija izazvanih teškom infekcijom. No, sad je izašao iz bolnice i najavljuje povratak na Mothership. Predavanje o SF književnosti bit će 18. lipnja.