Page arrow

Začitavanje: 'Sanjar Angus'

Large 1444
Utorak
03.03.2009.

Nikad ne biste pogodili da su Kelti, ratnički narod koji je svojedobno nastanjivao Europu od Irske do Crnog mora, bili klepetuše kakve svijet nije vidio. Kako su ratnici, druidi i ratari našli vremena da ispredu tako bogatu i šarenu mitologiju u kojoj su božice sastavljene od hrasta i cvjetova medunike, a bogovi vare pivo koje daje besmrtnost, nama Slavenima ostaje vječitom tajnom. Iz tih je mitova rođen i Angus, sin vrhovnog boga Dagde i vodene vile Boann. Osim što je bio lijep kao Apolon i lukav kao Merkur, ljudima je donosio snove i ljubav, a s njima naravno i sreću i plodnost.

'Boann je, naravno, bila vrlo lijepa, premda je tek šačica ljudi vidjela njezinu ljepotu. S vremenom je do Dagde dopro glas da u toj rijeci živi prelijepa vodena vila i on je odlučio provjeriti je li ona doista takva krasotica kako govore. Uzeo je svoju toljagu i pošao prema rijeci. Sunce se diglo visoko na nebu i sjena mu je okraćala. Nitko nije znao da Dagda dolazi jer on je bio vihor i dažd i oblaci na nebu. Dagda je bio Irska, a Irska je bila posvuda oko njega. Bio je i Škotska i zemlje onkraj nje.'

Jedan od omiljenih bogova oko čije su glave letjeli poljupci preobraženi u ptice našao se i u pričama Alexandera McCalla Smitha okupljenima pod naslovom Angus sanjar (Vuković&Runjić, 2008.). Priča počinje mitom o Angusovom začeću i prevari koju je izveo nestašni Dagda ne bi li naveo Boann da legne s njim, i zatim probija svoj vemenski okvir i smješta se u moderno vrijeme, vrijeme u kojem je mnogo toga različito, ali potreba za jednim sanjarom Angusom postoji još uvijek. McCall Smith slaže svoje priče kao tortu, sloj po sloj, mit na pripovijest, a poveznica uvijek ostaje ista: ljubav. I kad se radi o djevojci na medenom mjesecu, bratovom odlasku u Kanadu ili sinu koji se okreće protiv majke, Angus je tu da umiješa svoje prste, prerušen i nevidljiv svima nama odhranjenima na video-igricama i instant obrocima.

Sve se priče odvijaju, dakako, u Škotskoj čije krajolike ne treba posebno predstavljati ni hvaliti, pa tako divlja otočka priroda igra značajnu ulogu u svakoj od njih, čak i kad se radnja događa u Istraživačkom centru kraj Glasgowa. Autor prirodu u neku ruku oponaša pišući skroz rasterećeno: kad ne prenosi mitove o samom Angusu, dodjeljuje mu ulogu svinje ili psihoterapeuta, ali ga nikad ne lišava njegovih moći. Kako sam priznaje, doradio je Angusov lik sebi po volji: tamo gdje je predaja ostavila praznine, a ostavila ih je mnogo, McCall Smith se u maniri svojih dokonih predaka poslužio maštom i lepršavom bogu darovao osobnost na koju su zaboravili pripiti druidi. No njegov Angus nema ni moralne ni didaktičke zadaće, on je jednostavno tu da omogući dodir sa snovima i ljubavlju, pa iako smo se nadali da će možda nagovoriti kojeg Škota da odjene donje rublje ispod kilta to će morati sačekati neka druga vremena.

Alexander 'Sandy' McCall Smith nije se rodio u nekom škotskom dvorcu na hridima, već u britanskoj koloniji Rhodesiji, današnjem Zimbabweu, a sada živi u Edinburghu gdje predaje pravo. Pošto je napisao preko pedeset knjiga koje obuhvaćaju stručne radove kao što je Kazneni zakon Botswane, te dječje romane i pripovjetke o ekscentričnim austrijskim profesorima možemo zaključiti da se radi o skribomanu, i to uspješnom skribomanu koji je međunarodni uspjeh postigao serijom krimića o afričkoj detektivki Precious Ramotswe. Prva damska detektivska agencija koju vodi uljudna gđica. Ramotswe na engleskom se jeziku prodala u dojmljivih 13 milijuna primjeraka, a prevedena je na 36 svjetskih jezika.

Katarina Brbora

Možda će vas zanimati
Preporuke
Homepage 1273 02.12.2008.

Začitavanje: 'Tequila'

Ne stiže iz Meksika, nego iz bogobojazne i prijateljske Poljske. Sa sobom donosi propale pankere, seks, drogu i jedan sprovod.

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu